Ukrajna hivatalosan most először vetett be brit Storm Shadow rakétákat Oroszország területei ellen. Ez újabb eszkalációs lépés, ami azt jelenti, hogy London is megadta az engedélyt Ukrajnának a nyugati fegyverek oroszországi bevetésére. Tegyük hozzá, hogy a britek szorgalmazták leginkább a nyugati nagy hatótávolságú rakétacsapások kiterjesztését Oroszországra.
A Wall Street Journal közlése szerint Ukrajna legalább 10 darab Storm Shadow rakétát lőtt ki az oroszországi Kurszk régióba, amelynek egy részét Kijev még mindig megszállva tartja. A Storm Shadow ukránok által használt változata 155 kilométeres távolságot képes belőni. Ez azért nem annyira veszélyezteti az orosz mélységi területeket, mégis, önmagában a brit engedély a rakéták bevetésére súlyos eszkalációt jelent.
A britek, bár ők szorgalmazták leghangosabban a csapások kiterjesztését, csak azután mertek lépni, hogy az Egyesült Államok leköszönő elnöke, Joe Biden (a nyilatkozatokat látva valószínűleg az amerikai külügy nyomására) engedélyezte az amerikai ATACMS rakéták bevetését orosz területen.
Tegyük hozzá, hogy itt nem csak egyszerűen arról van szó, hogy nyugati rakétákat csapódnak be orosz területekre. A célt nyugati műholdas hírszerzéssel választják ki, a célravezetést nyugati katonák végzik, az eszközök nyugatiak.
A Storm Shadow rakétákkal Ukrajna szerdán az orosz Marino városát támadta.
Abban a szakértők és egyébként az amerikai háborús héják is egyetértenek, hogy a rakéták bevetése nem tudja megfordítani a háború menetét, amelyben Ukrajna vesztésre áll. Arra azonban alkalmas, hogy olyan feszült helyzetet teremtsen, ami megakadályozza Vlagyimir Putyin orosz elnök és Donald Trump megválasztott amerikai elnök megállapodását Trump beiktatása után (január 20.).
Körkép.sk
Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Lewis Joly, File
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »