Ideiglenes belépést kell biztosítani az Európai Unió területére a lengyel-fehérorosz határ fehérorosz oldalán rekedt embereknek – mondta Wolfgang Schäuble, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa egy szerdán közölt interjúban.
A szövetségi parlament (Bundestag) volt elnöke a Madsack német médiacsoporthoz tartozó regionális lapok közös szerkesztőségének (RedaktionsNetzwerk Deutschland – RND) hírportálján megjelent interjúban felidézte, hogy az egykori NDK vezetése az 1980-as években tamil menekülteket utaztatott be Sri Lankáról az egykori Nyugat-Berlinbe, hogy így gyakoroljon nyomást a nyugatnémet kormányra.
Kiemelte, hogy „a diktatúrák sajnos gyakran visszaélnek a menekültekkel, a nyomásgyakorlás eszközeként” használják őket. Ebben van egyezés az NDK-s példa és az Európai Unió (EU) külső határának lengyel-fehérorosz szakaszán kialakult helyzet között – mondta.
A hetek óta tartó válságban „az EU alapvetően helyesen cselekszik” – tette hozzá, kifejtve, hogy minden érintett országot meg kell győzni arról, hogy állítsa le a közel-keleti menekülteket Fehéroroszországba szállító repülőjáratokat, Lengyelországnak pedig segítséget kell nyújtani a határ ellenőrzéséhez.
Mint mondta, „gyors, humanitárius megoldás szükséges a kétségbeesett embereknek, akiket az embercsempészek bántalmaznak, és akik megalázó körülmények között várakoznak a határon”.
A német politikus szerint ez azt jelenti, hogy „biztosítani kell ezeknek az embereknek az ideiglenes belépést az EU-ba”, és gyorsan le kell folytatni a menekültügyi eljárásokat a jogállásuk tisztázása és „a nem politikai üldözöttek hazatelepítése érdekében”.
Ugyanakkor világossá kell tenni, hogy „ez egy egyszeri, kivételes helyzet”, egy „humanitárius gesztus”, amely „nem nyit állandó alternatív bejutási lehetőséget Európába” – húzta alá Wolfgang Schäuble. Arra a kérdésre, hogy miért tartja mindezt fontosnak, kiemelte, hogy „egyértelműen elkötelezettek vagyunk a menedékjog és a Genfi Menekültügyi Egyezmény mellett, de csak akkor tudjuk biztosítani a toleranciát és a befogadókészséget Európában, ha fenntartjuk a rendezett eljárást, és nem veszítjük el a kontrollt az Európába irányuló bevándorlás felett”.
Hozzátette: „teljesen helyes volt az a 2015-ös döntés, hogy befogadunk harmincezer menekültet Budapestről”, de „utólag visszatekintve” látható, hogy „nem sikerült szembeszállnunk azzal a hamis üzenettel, hogy most már bárki jöhet Németországba”, függetlenül attól, hogy valóban éri-e üldöztetés.
„Ez nem történhet meg velünk újra Fehéroroszországgal” – jelentette ki Wolfgang Schäuble. Ugyanakkor – tette hozzá – „nem hagyhatjuk magára a lengyeleket, mert az emberek nyilvánvalóan tovább akarnak menni, különösen Németországba, Franciaországba vagy Hollandiába”.
Aláhúzta: „természetesen segítenünk kell a rászorulókon, de nem úgy, hogy mindannyiukat Európába hozzuk”, különben „mi magunk is elveszítjük a rend, a stabilitás és a biztonság garantálásának képességét”.
A lengyel-fehérorosz EU-s külső határon kibontakozott migrációs hullám az Európai Bizottság szerint összefügg a fehérorosz ellenzéki mozgalmak elleni erőszak miatt a minszki rezsim ellen nyáron bevezetett EU-s szankciókkal, és államilag finanszírozott embercsempészetet jelent.
Brüsszel ismeretei szerint az EU-ba igyekvők fehérorosz állami idegenforgalmi vállalatok szervezésében jutnak el Fehéroroszországba. A napokban több ezren gyűltek össze a fehérorosz-lengyel határon abban a reményben, hogy bejuthatnak az EU-ba. Az illegális határátlépések száma hetek óta emelkedik. A lengyel kormány több mint tízezer katonát mozgósított a folyamat feltartóztatására.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »