Bártfa főterén áll az az 1900-ban épült polgárház, melyet a tulajdonlap tanúsága szerint idén februárban vásárolt meg a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány szlovákiai leányvállalata, a dunaszerdahelyi székhelyű Manevi SK. A szlovák közszolgálati televízió szerda esti híradójában nyilatkozó politológus szerint a szlovák állam kudarca és érdektelensége, hogy az UNESCO oltalma alatt álló világörökségi helyszínen álló épület külföldi tulajdonba került.
„Mindenekelőtt le kell szögezni, hogy ez a mi névjegyünk. Itt nyíltan és nagyon hangosan ki kell mondani, hogy az államnak elővásárlási joga van egy nemzeti kulturális műemlék megvásárlására, és tudomásom szerint nem él vele” – fogalmazott Tomáš Koziak politológus. A híradó munkatársa több járókelőt is megszólított Bártfa belvárosában, akik szintén úgy gondolják, hogy az állam tulajdonában lenne a helye a történelmi jelentőségű, világörökségi helyszínen álló épületnek.
A szóban forgó bártfai, korábban magántulajdonban lévő polgárház ára eredetileg több mint egymillió euró volt, de tavaly 800 ezer euróra csökkent. Megvásárlására egyetlen állami intézmény sem mutatott érdeklődést.
„Az állam csak nagyon kivételes esetekben vásárol nemzeti kulturális műemlékeket, mivel nem tudja őket célszerűen felhasználni. Egyelőre nem áll rendelkezésre anyagi forrás ezen műemlékek eredeti tulajdonosuktól való megvásárlására, ahogy fenntartásukra sem” – áll a kulturális minisztérium közleményében.
A bártfai főtéren lévő házak 80 százaléka a város tulajdonában van. Az önkormányzat szóvivője, Štefan Hij elmondta, a város nem kapott ajánlatot az épület megvásárlására. A Városháza tér 10-es szám alatt álló saroképületben évekig az OTP Bank fiókja működött. Jelenleg egy szlovák ingatlanportál kínálja hosszú távú bérlésre.
A tulajdonlap szerint a ház most a dunaszerdahelyi bejegyzésű MANEVI SK vállalat tulajdona, amely a Comitatus-Energia Zrt. részvényese. E társaság alapításának fő célja az ingatlanbefektetés, -fejlesztés és -üzemeltetés. Kizárólagos tulajdonosa a 2020-ban létrehozott Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány, amely a magyar állam vagyonkezelő alapítványa – célja a Magyar Közlönyben megjelentek szerint a magyar vonatkozású, de határon túli műemlékek megvásárlása és felújítása Közép-Európában.
(Szalai Erika/RTVS)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »