Újabb eszkalációs, sőt, világháborús veszéllyel felérő tabut döntenének meg egyesek Ukrajnában. Felmerült ugyanis az a javaslat, hogy az Ukrajnának adott F-16-osokat nyugati pilóták kezelnék. Ukrajna bár már tavaly nyugatra küldte kiképzésre pilótáit, azok egyelőre még nem állnak készen a feladatra.
Az elmúlt egymásnak ellentmondó információk jelentek meg. A nyugati sajtó egykor kitörő örömmel, győzelmi szófordulatok kíséretében írt arról, hogy Ukrajna nyugati F-16-osokat kap, ami megfordíthatja a háborút. Az elmúlt napokban megérkeztek Ukrajnába az első vadászgépek, az ováció mégis elmaradt, és a sajtó most azt írja, hogy a gépek önmagukban nem fogják tudni megváltoztatni a háború menetét. Erre egyébként a józan biztonságpolitikai elemzők már jóval korábban figyelmeztettek.
Más a helyzet, ha ezeket a gépeket nem ukrán pilóták, hanem nyugati pilóták kezelik. Az ugyanis azt jelentené, hogy a nyugat közvetlenül részt venne a háborúban, oroszok ellen harcoló katonákat vetne be a fronton. Itt érdemes megjegyezni, hogy Ukrajna (és nem egy fegyvergyáraknak dolgozó nyugati volt vagy jelenlegi tisztviselő) szeretné megnyerni a háborút, és erre egyetlen igazi eszköze van: ha belerángatja a konfliktusba az egész Nyugatot.
Alighogy megkapta Ukrajna a nyugati gépeket, Okszana Szavcsuk, az ukrán parlament közlekedési és infrastrukturális bizottságának tagja arról beszélt, hogy
„ideje elkezdeni a Nyugattal a tárgyalások második szakaszát, és jelezni, hogy készek vagyunk szerződés alapján alkalmazni a külföldi polótákat, beleértve a külföldi harci pilótákat is”
fogalmazott Szavcsuk. Szavait nehéz félreérteni.
Az ukrán közösségi oldalakon már elterjedt a hír, hogy az Nemzetközi Légió Ukrajna Védelmében nevű szervezet már elkezdte verbuválni a nyugati pilótákat és a szárazföldön harcoló katonákat is. A szervezet az állítást hivatalosan nem erősítette meg.
Jeffrey Fisher, az amerikai hadsereg ezredese már kijelentette, hogy az ukrán pilótahiányra megoldást nyújthat egy „külföldi harcoló légió”, és konkrétan nyugati pilótákról beszélt, akik Ukrajna területén harcolnának. Szerinte a vadászgépek megnyerhetik a háborút Ukrajnának.
Dan Hampton, nyugalmazott amerikai alezredes szintén „külföldi beszállítókban” látja a megoldást az ukrán pilótahiányra.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pár napja bejelentette, hogy megérkeztek az első F-16-os vadászgépek Ukrajnába, első körben összesen tíz darab. Az év végéig tovább 20 érkezése valószínű.
A probléma az, hogy Ukrajnának nincs elég embere a gépekhez. Egy vadászgéphez legalább két pilótára, és további tíz fős kiszolgálószemélyzetre van szükség. Ez azt jelenti, ha Ukrajna meg is kapja a Nyugat által ígért 120 vadászgépet a jövő évben, ahhoz, 240 pilótára, és 1200 fős jól kiképzett logisztikusra lenne szüksége. Ennek esélye kicsi.
A vadászgépek kezelésének elsajátítása ugyan tényleg megoldható fél év alatt, ám ahhoz, hogy a pilóták képesek legyenek bevetésen, harctéren, pláne több géppel összehangoltan, vagy szárazföldi erőkkel összehangoltan használni az F-16-osokat, több évre lenne szükség.
Ez a körülmény aligha volt titok a szakértők és a nyugati katonai vezetés előtt. Így felmerül a kérdés, hogy az F-16-osok átadásáért azért lobbiztak, hogy piacot csináljanak nyugaton az új, ötödik generációs amerikai vadászgépeknek, vagy azért, hogy lassan, lépésről lépésre bontsák le a Nyugat ellenállását a háborúba való belépéssel szemben…
Körkép.sk
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »