Újabb hatvan település csatlakozott a Felzárkózó települések programhoz

Újabb hatvan település csatlakozott a Felzárkózó települések programhoz

Újabb hatvan település lépett be a Felzárkózó települések programba: ezzel 238-ra nőtt a 2019-ben indult esélyteremtő, Európában is egyedülálló szociális program. A Belügyminisztériumban az újonnan csatlakozó települések polgármestereinek tartottak tájékoztatót. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat december 6-i sajtóközleménye olvasható.

Az európai uniós forrásból megvalósuló program Magyarország legszegényebb településein csökkenti a társadalmi egyenlőtlenségeket, és javítja az életkörülményeket.

A Belügyminisztérium Márványaulájában tartott találkozón Vecsei Miklós, a diagnózis alapú felzárkózási stratégia végrehajtásáért felelős miniszterelnöki biztos köszöntötte az újonnan csatlakozó falvak polgármestereit és a Felzárkózó települések program megvalósító szervezeteinek képviselőit. A miniszterelnöki biztos előadásában bemutatta a program szakterületeit, a lehetőségeket és a korábban csatlakozott településeken tapasztalható előrelépéseket, jó példákat.

Felszólalt Sztojka Attila társadalmi esélyekért és roma kapcsolatokért felelős államtitkár is, aki beszédében kihangsúlyozta, hogy a kormány elkötelezett a Felzárkózó települések program folytatása mellett, de a sikeres felzárkózáshoz közös erőfeszítés és hosszú távra szóló gondolkodás szükséges.

A magyar kormány 2019-ben indította el Magyarország legszegényebb települései felzárkózásának elősegítésére a Felzárkózó települések programot, amelyen belül a 2024-ben elindult Jelenlét a felzárkózó településeken (ESZA+) EFOP_PLUSZ-7.1.1-24-2024-00002 projekt a koragyermekkortól az egészségügyön át a közösségi életig számos részprogrammal segíti a nehéz helyzetű családokat. A KSH adatai alapján kiválasztott 300 hátrányos helyzetű településen a babavárástól a fiatal felnőttek munkába állásáig az élet minden területén támogató programok indulnak helyi szükségletek alapján. A programban érintett településeken megvalósuló beavatkozásokat minden esetben helyi diagnózis felállítása előzi meg, amely alapján átfogó, a helyi problémákra reflektáló cselekvési terv készül.

Hírdetés

A Felzárkózó települések program 2019-es indulásakor 31 településen nyolc szervezet kezdte meg a munkát. Az évenkénti szakaszos bővítéssel 2024-ben már 240 helyszínen zajlik munka 28 megvalósító szervezet közreműködésével, és 2025-ben éri el a 300-as számot. Ilyen nagyságrendű, komplex fejlesztésre ezen a téren még nem volt példa Magyarországon.

A Felzárkózó települések program alapját a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Magyar Örökség-díjjal elismert Jelenlét programja adja, amely az elmúlt évtizedekben már számos helyszínen bizonyította eredményességét. A módszer lényege az állandó személyes jelenlét, amelynek során a szociális munka a település mindennapjainak részévé válik.

Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Fotó: Kovács Bence/Magyar Máltai Szeretetszolgálat

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »