Jelenleg 50 360 beteg vár valamilyen műtéti beavatkozásra Magyarországon a kórházakban, nyáron még csak 35 ezren voltak, de a pandémia negyedik hulláma tovább rontott a helyzeten.
Jelenleg a legtöbben, 17 ezren szürkehályog-műtét miatt állnak sorba, térdprotézisre 9 ezren, csípőprotézisre 7600-an, de laparoszkópos epekőműtétre is több mint ezren várakoznak. A pandémia előtt Magyarországon 25-28 ezer beteg volt jellemzően a várólistákon. A NEAK azt közölte a VG-vel, a világjárvány miatt minden országban, így Magyarországon is jelentős feladatot jelent a tervezett műtétek halasztása miatt létrejött helyzet megoldása. Kiemelték: két év alatt, 2021-ben és 2022-ben, több mint 22 milliárd forint jut a várólisták csökkentésére.
Jelenleg 34 ellátástípusnál van várólista, előjegyzési listát pedig 30 ellátásnál alkalmaznak, utóbbira azok a betegek kerülnek, akiket vagy saját kérésükre nem operálnak meg a lehető legkorábbi időpontban, vagy mert éppen nincsenek műthető állapotban.
Az egészségügyben 2012-től kiemelt prioritásként kezelik a várólisták csökkentését, 2021 szeptemberig mintegy 41 milliárd forintot fordítottak erre a célra, és 2019 júliusára az OECD-adatok alapján már a legjobb tíz között szerepelt Magyarország.
Az egészségügyben dolgozókat a szakemberek szerint ösztönzi az a várólista-csökkentő program, amelyet a nyáron vezettek be a kórházakban. Eszerint az intézmények 30 százalékkal több pénzt kapnak egy-egy beavatkozásra, és ennek a többletnek legalább a 80 százalékát vissza kell forgatniuk az ellátásban részt vevők javadalmazásába, ami akár havonta 50–80 ezer forint pluszt is jelenthet az egészségügyben dolgozók számára.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »