Az előzetes kalkuláció szerint az újonnan fizetőssé váló szakaszoknak köszönhetően közel kétmilliárd forint plusz bevételhez jutna az állam.
Társadalmi vitára bocsátotta kedden az építési és közlekedési tárca azt a rendelettervezet, amely értelmében májustól fizetősek lesznek az idén elkészülő gyorsforgalmi utak – írja a 444. Az április 8-ig véleményezhető dokumentum felsorolja azokat az autópályákat, amelyek használatáért a rendelet megjelenését követő 31. naptól fizetni kellene.
Az indoklásban az Építési és Közlekedési Minisztérium azt írja, hogy idén „közel 81 kilométer közút díjfizetési rendszerbe vonása vált aktuálissá”.
A leendő rendelet melléklete 2633 pontban sorolja fel azokat a gyorsforgalmi és főutakat, amelyekért a teherforgalomnak kell a megtett úttal arányos díjat (e-útdíjat) fizetnie,
valamint 46 pontban azokat az autópályákat és autóutakat, amely a jogszabály hatályba lépése után matricakötelesek lesznek (például a személyautóknak).
Idén tavasszal az M44-es elkészülő, Békéscsaba és Kecskemét közötti szakaszával bővül a matricaköteles úthálózat, valamint az M85-ös utolsó, Sopronnál az országhatárig vezető szakaszával. Ezen kívül fizetőssé válnak a teherforgalom számára az 5-ös, 53-as, 54-es főutak egyes eddigi ingyenes szakaszai, továbbá a Zsámbéki-medencében vezető 103-as út.
A rendelettervezethez tartozó hatásvizsgálati lap szerint a fizetős úthálózat bővítéséből ebben az évben 1,95 milliárd forintnyi pluszbevétele lehet az államnak.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »