December közepén egy amszterdami bíróság elutasította két falu, a kelet-kínai Fucsien tartományban fekvő Jangcsun és Tung Pu közösségének keresetét a Buddha-szobor visszaszolgáltatásáról. A kínaiak szerint a holland műgyűjtő birtokában lévő Buddha-szobrot, belsejében egy ezer éve mumifikálódott szerzetes holttestével, 1995-ben lopták el közös templomukból.
A bíróság arra hivatkozott elutasításában, hogy a két kínai faluközösség nem jogi személy, és a holland műgyűjtő tagadja, hogy lopott régiségről lenne szó, mi több, a múmia azóta már egy más műgyűjtőhöz került, akinek kiléte nem ismert.
Az évszázadokon át hódolattal illetett szobor, amelyet egy 11. századi szerzetes, Csang-kung Cu-si mumifikálódott teste köré alkottak, 1995 végén tűnt el a jangcsuni templomból, egy holland műgyűjtő pedig a rákövetkező évben vásárolta meg Hongkongban.
A kínaiak 2015-ben, a budapesti Természettudományi Múzeum egy kiállításán figyeltek fel a Buddha-szoborra, amelyet szerintük tőlük loptak el. A botrány kipattanásakor a tulajdonos sietve, idő előtt hazaszállíttatta a bizarr műalkotást.
Csang-kung Cu-sit nagy tisztelet övezte, amiért embereket gyógyított és terjesztette a buddhista tanokat.
A szerzetes 37 éves korában halt meg, holttestét mumifikálták; testét a helyiek a Szung-dinasztia (960-1279) idején ágyazták szoborba, azóta imádkoztak hozzá a jangcsuni szentélyben.
Van Overrem most jelezte, hogy a vitát tárgyalások útján kívánja megoldani. „Hajlandó vagyok támogatni a szobor visszaadását reális és normális feltételek között folyó barátságos tárgyalásokon” – fogalmazott.
Lin Kaj-vang, Jangcsun falu egyik illetékese ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a holland fél már 2015-ben hajlandónak mutatkozott a szobor visszaadására, de ésszerűtlen feltételeket támasztott, és hatalmas összeget kért cserébe.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »