Új utak a digitális oktatásban: Szabadkán indult az év az SZMPSZ számára

Új utak a digitális oktatásban: Szabadkán indult az év az SZMPSZ számára

Január 5–7. között a szerbiai Szabadkán rendezték meg az Oktatási Hivatal Erasmus+ projektjének harmadik tanulmányútját, mely a digitális oktatási megoldásokra és az előremutató tantermi gyakorlatokra fókuszál. A tanulmányi kirándulás házigazdája az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete volt, akik a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) kilenc főből álló delegációját is vendégül látták a rendezvényen.

Az SZMPSZ tavaly áprilisában kapcsolódott be a „Köznevelési együttműködés a digitális módszerek és eszközök használatának támogatására Magyarországon és a szomszédos országokban” c. Erasmus+ projektbe, mely hét ország oktatási-köznevelési szakembereit fogja össze. A projekt részeként ősszel a Felvidékre és Erdélybe; januárban pedig Szabadkára látogattak a konzorciumi tagok küldöttségei, hogy megismerjék a helyi iskolarendszer sajátosságait és együtt keressék a megoldásokat a XXI. századi oktatás kihívásaira.

A tanulmányúton az észak-bácskai és felvidéki csapatok mellett részt vettek a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Vajdasági Magyar Pedagógusok Egyesülete pedagógusai és intézményvezetői, valamint a projektet koordináló Oktatási Hivatal munkatársai. A háromnapos szakmai program három helyszínen: Szabadkán, Zentán és Bácskertesen (Kupuszina) zajlott.

Az első napon a résztvevőket De Negri Ibolya házigazda, az egyesület elnöke és Kiss Dávid (Oktatási Hivatal), a projekt szakmai vezetője üdvözölték, hangsúlyozva az együttműködés és tudásmegosztás fontosságát. Majd vezetett séta következett Szabadka belvárosában, melynek kiemelt pontja volt a szecessziós városháza megtekintése. A napot tapasztalatcsere és a projekt eddigi eredményeinek áttekintése zárta.

Hírdetés

A tanulmányút második napja szakmai programokkal folytatódott. A délelőtti konferenciának a Szabadkai Tanítóképző Kar adott otthont, melyen a mesterséges intelligencia oktatásban betöltött szerepéről hallhattak előadásokat a résztvevők. Ezt követően Zentára látogattak, ahol a Thurzó Lajos Általános Iskolában betekintést nyertek a tehetséggondozás helyi gyakorlatába. Végül interaktív műhelymunkák következtek: a jelenlévők kreatív feladatok révén ismerkedtek az egyes mesterségesintelligencia-alapú felületekkel, s közösen megírták a tanulmányút „himnuszát”. A nap zentai városnézéssel és vacsorával zárult, melyhez a jó hangulatot a Mécsvirág együttes szolgáltatta.

Az exkurzió zárónapján a küldöttségek a nyugat-bácskai Bácskertes (Kupuszina) felé vették az irányt, ahol a József Attila Általános Iskolában átfogó képet kaptak a szerbiai magyar szórványiskolák kihívásairól és a digitális eszközök szerepéről a helyi oktatásban. Ezt követően a térség tradícióival ismerkedtek: az iskola pedagógusai és tehetséges tanulói kreatív formában mutatták be a helyi értékeket. Végül a résztvevők megtekintették Bácskertes nevezetességeit, s a magyarság kulturális öröksége előtt tisztelegve megkoszorúzták a Turul- és Petőfi-szobrokat.
A szabadkai tanulmányút mind tudásbővítésben, mind a határokon átívelő pedagógiai kapcsolatok erősítésében kiemelkedő eredményeket hozott. A résztvevők új ismeretek birtokában, feltöltődve térhettek haza, amelyhez a közös élmények ereje és a hagyományőrzés iránti elkötelezettség is hozzájárultak.

Az Erasmus+ projekt 2027. március 31-ig tart, a következendő tanulmányutakat a 2026-os évben szervezik majd a szlovákiai, romániai és szerbiai magyar pedagógusszövetségek. A projekt a tanulmányi kirándulás mellett workshopokkal, tréningekkel segíti, hogy a magyar nyelvű oktatási tér fejlődjön, színesedjen a Kárpát-medencében.

Olláry Ildikó
szervezési és programkoordinátor
SZMPSZ


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »