A Magyar Közlönyben megjelentek és november 4-én életbe léptek az Orbán Viktor miniszterelnök által kedd este bejelentett rendelkezések, amelyek árnyalták az egyes szórakozási lehetőségekre vonatkozó szabályokat, és a tömegközlekedést szervezőknek is súlyos büntetést helyezett kilátásba.
A kormány kihirdette a vészhelyzetet:
„Kormány az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó SARS-CoV-2 koronavírus világjárvány (a továbbiakban: koronavírus világjárvány) következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdet ki.
A Kormány a koronavírus világjárvány következményeinek elhárításáért felelős kormánytagként a miniszterelnököt jelöli ki.
A Kormány a veszélyhelyzet fennállásának szükségességét folyamatosan felülvizsgálja.
A Kormány az állampolgárok együttműködését kéri a veszélyhelyzettel kapcsolatos rendkívüli intézkedések végrehajtásában.”
Éjfél és reggel 5 óra között mindenki köteles a lakóhelyén, a tartózkodási helyén vagy a szálláshelyén tartózkodni,
kivétel ez alól, ha valaki
- dolgozik,
- munkába megy vagy onnan tér haza
- vagy pedig „egészségkárosodással, életveszéllyel vagy súlyos kárral fenyegető helyzet esetén, valamint életvédelmi céllal” tartózkodik a lakhelyén kívül.
A kormány legkésőbb november 30-ig döntést hoz a kijárási korlátozás fenntartásáról.
Betiltják a zenés-táncos rendezvényeket
Szerdán nulla órától tilos olyan rendezvényen tartózkodni, ahol zenét játszanak és ahol nincs megváltott ülőhely, vagyis nem lehet diszkóba, állóhelyes koncertekre menni, de a pubok, kocsmák, mivel ott nem a zeneszolgáltatás a fő tevékenység, nyitva tarthatnak (a korábbi rendelkezések szerint 23 óráig).
A kulturális és sportrendezvényeken (mozi, színház) csak minden harmadik ülőhelyet lehet elfoglalni, két néző között két ülőhelyet üresen kell hagyni és a közvetlenül egymás mögötti ülőhelyeket nem foglalhatják el, és
az egymás mellett és a különböző sorokban ülők között is lehetőség szerint 1,5 méteres távolságot kell biztosítani, és azt megtartani máshol is az épületben, például a büfében vagy a ruhatárnál.
Ezek betartásáról a rendezőnek kell gondoskodnia.
Aki nem engedelmeskedik a szabály betartására figyelmeztető felszólításnak, annak el kell hagynia a helyiséget, illetve a területet.
A másfél méteres távolságot múzeumokban, könyvtárakban és közösségi házakban is kötelező megtartani, de e helyek nyitva maradnak.
A rendőrség ellenőrzi a rendelkezések betartását, és a korábban kihirdetett szankciókkal élhet: bezáratás egy nap és egy év közötti időtartamra, és/vagy 100 ezer forinttól egymillióig terjedő bírság.
Sportrendezvények esetén egytől tíz zárt kapus eseményt rendelhet el. A büntetés azonban nem szabható ki akkor, ha a szervező a szükséges intézkedéseket megtette a jogellenes helyzet felszámolása érdekében, azaz a jogsértő személyt felszólította távozásra, és azt követően, hogy a jogsértő személy a távozásra történő felszólításnak nem tett eleget, a rendőrséget értesítette. A bírságot kiszabó határozat ellen nincs helye fellebbezésnek.
Tömegközlekedés: fel van adva a lecke
Budapesten, valamint a megyei jogú városokban helyi tömegközlekedési szolgáltatást végző gazdasági társaság köteles járatsűrítési tervet készíteni a munkanapokon reggel 7 óra és délelőtt 9 óra közötti, valamint délután 15 óra és este 19 óra közötti időszakokra. Ezeket
a terveket csütörtökig kell elkészíteni és az illetékes kormányhivatalnak átadni.
Ha a kormányhivatal a járatsűrítési tervet nem hagyja jóvá, akkor annak észrevétele szerint köteles átírni a tervet. Ha nem tesz eleget az előírásnak, akár ötmillió forint bírságot is kaphat, és ez ismételten több alkalommal kiszabható.
Az önkormányzatokat érintő rendelkezés az is, hogy ingyenessé tették a parkolást az egész országban.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »