Új idők következnek a hibrid fenyegetések elleni harcban

Új idők következnek a hibrid fenyegetések elleni harcban

Új idők következnek a hibrid fenyegetések elleni harcban Bugár Anna2023. 11. 23., cs – 18:07 Pozsony |

Robert Fico (Smer) kormányának megalakulásával új irányt vett a hibrid fenyegetések elleni harc. Grigorij Mesežnikov politológus szerint eljön az a pont, amikor a szövetségeseknek – tekintve, hogy biztonsági kérdésről van szó, elsősorban a NATO-nak – figyelmeztetnie kell a kormányt, hogy Szlovákia lemarad a hibrid fenyegetések elleni harcban.

Juraj Gedra, a kormányhivatal új smeres vezetője múlt héten egy Facebook-videóban üzent hadat a hivatalnokoknak, akik igyekeznek megakadályozni a külföldi országok beavatkozását hazánk ügyeibe. „Több tucat politikai aktivistáról van szó, akiknek arról kellett volna gondoskodniuk, hogy az emberek Szlovákiában olyan témákban, mint például az ukrajnai háború, az Európai Unió, a NATO, a migrációs válság vagy az alternatív média, a kötelezően helyes véleményt képviseljék” – mondta az orosz beavatkozási műveletekkel és az úgynevezett stratégiai kommunikációval, azaz Szlovákia Nyugat-barát orientációjának és az állam alapvető értékeinek kommunikációjával foglalkozó hivatalnokokra utalva. Gedra kijelentette, gondoskodni fognak róla, hogy helyrehozzák a kialakult helyzetet – a kormányhivatalból már menesztették az illetékes szakértőket, s a többi szaktárcának pedig ugyanezt ez az eljárást javasolta. „Hogy minél hamarabb rendet csináljanak, mielőtt megtudják saját magukról, hogy hibrid fenyegetésnek számítanak Szlovákiára és a demokráciára nézve” – tanácsolta kollégáinak. Az egyelőre nem derült ki, megszüntetik-e az illetékes részleget, vagy a párthoz közel álló személyeket bízzák meg a stratégiai kommunikáció fenntartásával.

A kedden jóváhagyott programnyilatkozat szerint „a kormány az állam és polgárai ellenálló képességének megerősítésére fog összpontosítani a külföldi szereplők hibrid tevékenységeivel szemben”. Az eddigi tapasztalatok alapján azonban a kormánypártok épp az ellentétes irányba tettek lépéseket – tagjai támogatják az orosz összeesküvés-elméleteket árasztó alternatív platformokat, és támadják azokat, akik rámutatnak az álhírekre, illetve a konspirációs elméletekre.

Elakadó folytonosság

Mesežnikov lapunk érdeklődésére elmondta, ismerve a kormánytagok elképzeléseit a sajtó szerepéről, nem feltételezi, hogy folytatódni fog a hibrid fenyegetések elleni harc.

Épp ellenkezőleg, a parlamenti választás előtt ők maguk terjesztették a különböző dezinformációs tartalmakat, és ennek köszönhetően további támogatásra tettek szert. Sokan közülük oroszbarátok, és ma Oroszország a dezinformációs tartalmak, illetve összeesküvés-elméletek fő forrása

– mondta azzal, hogy a hibrid fenyegetés biztonsági kérdés, ezért egy bizonyos ponton a szövetségeseknek figyelmeztetniük kell a kormányt, hogy lemarad e téren. A politológus megjegyezte, értesülése szerint több szakember távozott az állami szférából, így a kontinuitás megszakad a hibrid fenyegetések ellen vívott harc terén.

Hírdetés

Az utóbbi napokban valóban többen jelezték, hogy távoznak az állami szférából. Daniel Milo, a Globsec korábbi elemzője lemondott a belügyminisztérium mellett működő központ igazgatói posztjáról. A távozás okai között említette a kialakult érdekellentétet – párja, Irena Bihariová (Progresszív Szlovákia) ellenzéki képviselő, ami a kormánypártok számára problémát jelenthet. „Távozásommal szeretnék hozzájárulni a Hibrid Fenyegetések Elleni Központ megőrzéséhez, amely az elmúlt két évben jó nevet, státuszt szerzett, és nem szeretném, ha bármilyen módon politizálva lenne” – írta a Facebook-bejegyzésben, melyben a leköszönésről tájékoztatott.

Dávid Púchovský, a rendőrség Facebook-oldalának kezelője szintén bejelentette, nem folytatja tovább a munkát. Döntését azzal magyarázta, a belügyminisztérium szakszerűtlenül beavatkozott a rendőrség stratégiai kommunikációjába, ami miatt Szlovákia védekezőképességét a hibrid fenyegetésekkel szemben nem lehet a korábbiakhoz hasonló minőségben biztosítani. Az Instagramon megosztott posztjában kiemelte, 7 év alatt több mint félmillió követővel a rendőrség Facebook-oldala a 20 legsikeresebb szlovák fiók között szerepel. „A sikeres kommunikációnak köszönhetően több polgár (66,4%) kezdett el bízni a rendőrségben, mint bármikor korábban” – hangsúlyozta.

Kormánymédia

Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter Púchovský tevékenységével kapcsolatban a Štandard portálnak korábban azt nyilatkozta, „nem normális, hogy az aktivisták itt a rendőrség zászlaja alatt folytatnak világnézeti vitákat”, és hogy „a rendőrségnek apolitikusnak kell lennie”. Mesežnikov megjegyezte, a hibrid fenyegetések elleni harc már a definíciójából adódóan politikai jellegű. „Ha valaki bomlasztja a társadalmat, demokráciaellenes tartalmat terjeszt, ami árt az államnak, akkor a dezinformáció elleni harc politikai ügy” – mondta azzal kiegészítve, a rendőrség jó példa volt, most azonban fennáll a veszélye, hogy megszakad az eddigi tevékenysége a Facebookon.

Victor Breiner, aki korábban a védelmi minisztérium hibrid fenyegetésekkel foglalkozó részlegét vezette, a Denník N oldalán közzétett kommentárjában kijelentette, az álhírportálokból kormánymédia lesz. „Az új kormány gyorsan megszabadul még attól a maroknyi szakembertől is, akik az akadályok ellenére irányították ezeket a rendkívül specializált munkacsoportokat” – írta, majd hozzátette, hamarosan valószínűleg olyan tisztviselők veszik át a szakemberek helyét, akiknek nincs megfelelő képzettségük, úgy táncolnak azonban, ahogy a politikusok fütyülnek.

Kérdésünkre, hogy a hatalom megszilárdítása eszközének tartja-e az alternatív platformok legitimálását, illetve a hibrid fenyegetések elleni harc leépítését, Mesežnikov azt mondta: a kormány a független médiát ellenségnek tekinti, mert az tükröt tart elé a különböző botrányok felfedése során.

Az úgynevezett alternatív média képviselői a szövetségeseik, segítettek őket a választás előtt, amit most meghálálnak nekik. Csakhogy itt nem politikai preferenciákról és nem minőségi tartalom terjesztőiről van szó. Épp ellenkezőleg, oroszbarátok, álhíreket terjesztenek, gondjuk van a liberális demokráciával és jobbára xenofób oldalak

– tette hozzá, majd rámutatott, az efféle káros tartalom térhódítása negatívan hat a társadalomra, valamint hozzájárul a megosztottság elmélyítéséhez. A szakértő szerint a civil társadalom védekezni fog, s folytatja az eddig tevékenységét. Előfordulhat azonban, hogy maga a kormány lesz az álhírek forrása. „Nemhogy álhírek elleni harc nem lesz, hanem más típusú álhírek terjedése következhet” – folytatta.

Azzal kapcsolatban, a korábbi kormányok kudarca-e, hogy nem tettek többet a hibrid fenyegetések elleni harc hosszú távú megőrzése érdekében, Mesežnikov óvatosan kijelentette: megalakultak az egyes részlegek, és elindult több projekt is, melyet folytatni kellene.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »