Új életet lehelnének a Fülek és Salgótarján közti vasútvonalba

Új életet lehelnének a Fülek és Salgótarján közti vasútvonalba

Új életet lehelnének a Fülek és Salgótarján közti vasútvonalba Vataščin Péter2025. 01. 30., cs – 19:21 Fülek |

A hosszú évekig tartó elhanyagoltság után úgy tűnik, egy szép napon újra nemzetközi vonatforgalmat bonyolíthat le a füleki pályaudvar. Szlovák és magyar részről is vannak pozitív fejlemények, ám a vonatok aligha a közeljövőben indulnak majd meg.

„Egykor Lengyelországból indulva Zólyomon keresztül Füleknél is elhaladt az a gyorsvonat, ami aztán elment Budapesig, majd onnan tovább a Balkánig. Ezt a legtöbben »Polonia Expressz«-ként szokták emlegetni, de a végén a szerelvények már csak sima nemzetközi gyorsvonatok voltak Szlovákia és Magyarország között“ 

– emlékeztetett a múltra Agócs Attila, Fülek polgármestere. A város képviseletében múlt héten Salgótarjánon járt, hogy polgármester kollégájával, Kreicsi Bálinttal és önkormányzataik más képviselőivel a vasút szerepéről is egyeztessenek.

Lassú leépülés 

Olvasóink közül bizonyára sokan emékeznek rá, hogy az érintett vasútvonal fokozatosan épült le. 2008-ban megszűntek nemzetközi gyorsvonatjáratok, majd 2011-ben, 140 évvel az érintett vonal megépítése után végleg leállt a személyforgalom is. 2016-ra az is felmerült, hogy végleg fel kéne számolni ezt a szárnyvonalat.

A sors nem volt kegyes a nyugat-kelet irányú összeköttetéshez sem, ahol Fülek Zólyom és Kassa között tölt be fontos összekötő szerepet. Pár éve az állam ugyanis úgy döntött, gazdaságosabb lesz, ha a vonatok csak az ún. „kis állomáson“ állnak meg, bizonytalan ideig mellőzve a főpályaudvart.

Lassú előrelépés

„Ahhoz, hogy egyáltalán arról beszélhessünk, lesz itt még egyszer nemzetközi személyforgalom Fülek és Salgótarjan között, egyrészt valamilyen normális állapotban meg kell őrizni a sínpárt. Másfelől életben kell tartani a nagy állomást, mert azt használnák ezek a szerelvények“

– ismertette lapunknak Agócs a város fő elveit.

Ami a gyakorlatot illeti, az állam tavaly kiírt egy tendert az Ipolygalsa-Fülek vasútszakasz felújítására, ami idén minden bizonnyal el is kezdődhet. Ennek hatására a vonatok fő megállóhelye ismét a füleki pályaudvar lehet majd. Másrészről megkezdték a talpfák részleges cseréjét Fülek és az államhatár közötti szakaszon.

Jozef Ráž közlekedésügyi miniszter pedig pár hete bejelentette, hogy újra elkezdenek tárgyalni a Zólyom és Fülek közti vasútvonal villamosításáról. Agócs emlékeztetett: ezt már 2004-ben is tervezte az állam. Kérdés azonban, hogy Fülek területén meddig valósul meg az elektrifikáció, ha valóban belekezdenek.

A 2024-es tavaszi galántai kihelyezett kormányülésen elhangzott, Losoncon és Füleken keresztül „történeti“ vasúti összeköttetésről van szó Magyarországgal. Agócs szerint a kormány valószínűleg rájött, tarthatatlan az az állapot, hogy gyakorlatilag Párkánytól Kassáig (vagyis légvonalban mintegy 200 kilométeres távon) sehol sincs nemzetközi személyvonat-forgalom.

Magyarországon is lépnének

Hírdetés

A határ másik oldalán, Salgótarjánon is aktuálissá vált a téma. 

A hosszan elnyúló magyarországi város tömegközlekedésébe a tervek szerint ugyanis szeretnék integrálni a vasúti közlekedést. Emiatt ott is várhatóak különféle fejlesztések.

„Ez nem azt jelenti, hogy holnap elindulhatnak a vonatok, de azt igen, hogy egyidejűleg több olyan lépés is történik Magyarországon és Szlovákiában, amelyek majd idővel megteremthetik a feltételét annak, hogy újrainduljon a nemzetközi személyforgalom is“ – magyarázta Agócs Attila.

Szerinte kétségtelen, hogy egy ideig eltartana, míg az emberek újra „rászoknának“ erre a vasútvonalra, hiszen mintegy másfél évtizeden át épp azt szokták meg, hogy itt nem szállhatnak többé vonatra. Ezért „a két országnak előre tudomásul kell vennie és deklarálnia, hogy ki fogja lenyelni a kezdeti, vélhetően nem csekély mínuszokat a finanszírozásban.“

A szűkebb térségen túl tudható, hogy más szárnyvonalak újraindítása mellett is lobbiznak az önkormányzatok és a civil szervezetek. Ilyen például az Ipolyság-Drégelypalánk, a Losonc-Balassagyarmat vasúti összeköttetések revitalizálása.

Kapcsolódó cikkünk Losonc/Balassagyarmat |

Az I. Ipoly-völgyi Vasút Konferencia résztvevői egyebek mellett a forgalom újraindítását kérik a térség megszüntetett vagy lezárt vasúti pályaszakaszain – például Losonc és Balassagyarmat között.

10 pontból álló Memorandumot fogadtak el még okóber végén, majd – a járványügyi helyzet miatt különböző időpontokban – írtak alá a I. Ipoly-völgyi Vasút Konferencia résztvevői – közölte Olexa Miklós, az Ipoly Túra Egyesület elnöke.

Többek között arra hívják fel az illetékes szervek és személyek figyelmét, hogy regionális tarifával induljon újra a vasúti személyforgalom Balassagyarmat és Losonc között, egyúttal pedig kérik, hogy állítsák helyre a Drégelypalánk–Ipolyság közötti egykori vasúti pályát is. Ezeken kívül több, főleg a magyarországi oldalt érintő vasútfejlesztési lépést szorgalmaznak az érintett régióban.

A Memorandum 5. pontja szerint „az Ipoly-völgyi vasút felélesztésével párhuzamosan, vagy annak részeként, a kapcsolódó szlovákiai és magyarországi vasútvonalak felújítására is kerüljön sor, amely során megemelik a tengelynyomást, magas peronokat, és korszerű utastájékoztatást építenek ki, esőbeállókat létesítenek, P+R, és B+R parkolókat alakítanak ki“.

A Memorandumot – a járványügyi korlátozások miatt eltérő időpontban – Alexandra Pivková (Za ľudí), Losonc, Csach Gábor (Fidesz-KDNP) Balassagyarmat polgármestere, valamint Balla Mihály (Fidesz-KDNP) Nógrád 02. választókörzet országgyűlési képviselője és a konferencia összehívását kezdeményező három civil szervezet – Balassagyarmatért Baráti Kör, Civitas Fortissima Kör, Ipoly Túra Egyesület – elnökei írták alá.

Az Ipoly-völgyi Vasút Konferencia következő ülésére Losoncon, várhatóan 2022 tavaszán kerül sor. (Ipoly Túra Egyesület)

Kapcsolódó cikkünk Losonc/Balassagyarmat |

„A vasút nyomában LC-BGY és vissza” elnevezésű eseményen 20 kerékpáros tette meg a Losonc és Balassagyarmat közti távot Štefan Krpeľan szervezésében. Arra szerették volna felhívni a figyelmet, hogy az országhatár mindkét oldalán fel kéne újítani a Losonc és Balassagyarmat közti nógrádi vasútvonalat – közölte a losonci önkormányzat.

A bringások az egy irányban mintegy 50 kilométeres távot részben a Balassagyarmat és Ipolytarnóc közti vasútvonal mentén tették meg szeptember végén. Ezen a Magyar Állami Vasutak nem is olyan régen, 2023. augusztus 1-én szüntette meg a közlekedést. Ennek közvetlen oka az volt, hogy a 2023 júniusi esőzések alámosták a vasúti pályát Nógrádszakálnál.

A losonci önkormányzat emlékeztetett: Nógrádban nem csak ők és Balassagyarmat szeretnék felújítani a vasúti közlekedést. Az Ipoly menti községek és különféle polgári társulások képviselői szlovákiai és magyarországi szakkonferenciákon is kérték már mindkét ország kormányát az eredeti vasútvonalak helyreállítására. 2021-ben ráadásul aláírtak egy memorandumot is az Ipoly menti vasúti közlekedés újraindításáról, s arról is tárgyaltak, hogy nyári próbaüzemben turisztikai vonatokat is lehetne itt üzemeltetni.

Losonc továbbra is együttműködik a magyarországi kerékpárosokkal, városokkal és egyesületekkel annak érdekében, hogy „pótvonatokként” rendszeres bringás kirándulásokat szervezzenek, amelyek legalább jelképesen összekötik a két országot. 

(losonci önkormányzat)

Magyarországi közlekedési szakértők részéről pedig azt is fel szokott merülni, hogy a Salgótartján és Miskolc közti vasúti kapcsolatot Szlovákián, vagyis Nógrádon és Gömörön keresztül lehetne létrehozni. Ez volna az ún. „gömöri körvasút“, ami értelemszerűen Fülek alatt lépne be Szlovákiába, majd Putnoknál térne vissza Magyarországra.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »