A Temesvári Római Katolikus Egyházmegyében sokéves hagyomány, hogy a Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéhez legközelebb eső szombaton a papság és a szerzetesrendek tagjai közös zarándoklaton, szentmisén és találkozón vesznek részt. Idén január 30-án online formában tartották meg a találkozót, és meghívást kaptak rá a hittantanárok, hitoktatók is.
A találkozó fő témája a katekézis 2020 márciusában megjelent új direktóriuma volt, az erről szóló előadást Udvardy György veszprémi érsek videóüzenetben továbbította.
A találkozót Pál József Csaba megyéspüspök nyitotta meg, és üdvözölt minden jelenlévőt: a papokat, a szerzeteseket és a szerzetesnőket, a hitoktatókat, továbbá mindazokat, akik az egyházmegye területén valamilyen formában részt vesznek a kateketikai munkában. Az egyházmegyében 83 helyről mintegy 100 fő kapcsolódott be a nap programjába.
Udvardy György érsek így fogalmazott előadása bevezetőjében:
Az Ige szolgálatára szenteljük magunkat, az evangélium hirdetésével szeretnénk jó szolgálatot végezni a lelkek javára. Különösen nagy lehetőséget teremt erre a katekézis új általános direktóriuma, amely a megújulás lehetőségét kínálja mindannyiunk számára.
A meghívott előadó kiemelte:
A katekéták mint az Egyház küldöttei kiemelt szereppel bírnak az Egyház egészében. Olyan küldöttek, akik az egyház lényegénél az Ige szolgálatában vesznek részt.
Udvardy György érsek bemutatta azokat a dokumentumokat, amelyek előzményként szolgáltak az új direktórium megszületéséhez: az Evangelii nuntiandi (1975) kezdetű apostoli buzdítás, az Általános Katekétikai Direktórium (1971), a Catechesi tradendae (1979) kezdetű apostoli buzdítás, A Katolikus Egyház katekizmusa (1992), a Katekézis Általános Direktóriuma (1998).
Ezt követően az előadó Ferenc pápa gondolatait idézte, mindazt, amit a Szentatya fontosnak tart az evangelizációval és a katekézissel kapcsolatban, mint például: a misszióra kilépő Egyház reformja; a missziós elköteleződés lelki motivációi; az alapgondolat, hogy Isten irgalommal fordul az emberhez, illetve hogy
A Fratelli tutti kezdetű enciklika kapcsán az érsek úgy fogalmazott: nagyon átfogó és alapos társadalomvizsgálati szempontrendszert tartalmaz, amely segít az evangélium fényében vizsgálni a társadalmi jelenségeket.
A katekézis új direktóriumával kapcsolatban az előadó hangsúlyozta: világosan körvonalazódik benne egy központi mag, amely az evangelizáció és a katekézis kapcsolatának meghatározásában mutatkozik meg,
A katekézis feladatait a direktórium öt pontja tartalmazza: elvezet a hit ismeretére; beavat a misztérium ünneplésébe; formál a Krisztusban való életben; megtanít imádkozni; bevezet a közösségi életbe.
Előadásában Udvardy György érsek kitért a katekéták képzésére, a katekézis forrásaira, nyelvezetére, valamint jelenléti formáira az emberek (családok, fiatalok, idősek, társadalom peremén élők) életében.
Az előadást követő kiscsoportos megbeszéléshez a következő témákat javasolta: személyes élettörténet, kérügma megfogalmazása, az isteni irgalom hatékony működésének példái, az öröm megjelenítése, a szolgálat konkrét területének átgondolása, javaslatok plébániai, illetve egyházmegyei szinten a katekézis megújulására.
A kiscsoportos beszélgetések során a résztvevők javasolták a még jobb együttműködést, a rendszeres találkozókat, ahol megoszthatják egymással tapasztalataikat, kitértek az online hittanórákat érintő nehézségekre, ugyanakkor rámutattak, fontosnak tartották a személyes tanúságtételt, illetve hogy
A találkozó főpásztori áldással ért véget.
Forrás: Temesvári Római Katolikus Egyházmegye
Fotó: Veszprémi Főegyházmegye; Temesvári Római Katolikus Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »