A 18. századi brit férfiak tüzesebb és tapasztaltabb szeretőknek tartották a(z akkoriban) középkorúnak tartott, 30 és 50 év közötti nőket egy új kutatás tanúsága szerint. A Cambridge-i Egyetem kutatója, Ella Sbaraini különböző György-kori naplókat, nyomtatványokat, pamfleteket és más írott forrásokat dolgozott fel a korabeli nők szexuális életének vizsgálatához.
A források ellentmondanak annak a modern képzetnek, hogy a kora újkorban a nőknek a házasságot követően elmúlt a vonzereje mások irányába, és hogy koruk előrehaladtával egyre passzívabbá váltak e tekintetben.
Sbaraini eredményei alapján az érettebb nők egyáltalán nem számítottak érinthetetlennek, valójában „rendkívül erotikus figurák” voltak. A források alapján a 18. századi férfiak elsősorban szexuális tapasztalatuk és tüzességük miatt vágytak utánuk.
„Elgondolkodtató, hogy vajon egyes történészek azon feltételezése, hogy a korszak női már nem szexiek 30-on vagy 40-en túl esetleg amiatt jött-e létre, hogy a mi kultúránk azt gondolja, az ember már nincs élete azon szakaszában 45 évesen, például” – írta Sbaraini tanulmányában, amely a Cultural and Social History című szakfolyóiratban jelent meg.
Jó példa az érettebb nők korabeli kelendőségére a napjainkban inkább internetes mémekből ismert Samuel Johnson költő, szótárszerkesztő és kritikus esete, aki 25 évesen a nála 20 évvel idősebb Elizabeth Portert vette el feleségül. Johnson nézete szerint „nem a lányok, hanem a nők azok, akik az erős és tartós szenvedélyt ébresztik.”
„Habár a szexualitást tanulmányozó történészek némelyike több figyelmet kezdett el fordítani az ’idősebb’ nőkre – különböző meghatározások szerint az 50, 55 vagy 60 felettiekre –, kevesen vizsgálták meg a ’középkorúnak’ nevezhető nők helyzetét” – írta Sbaraini.
Samuel Johnson (kép forrása: Wikimedia Commons)
E nők nemi élete, illetve annak fejlődése a házasság és az anyaság folyamán igen keveset kutatott téma volt eddig.
„Ez a ’középkor’ kulcsfontosságú időszak volt, amelyben a nők jelentős szexuális, testi és társadalmi változásokon mentek keresztül” – írta a kutató. Sbaraini kutatásának célja elmondása szerint az volt, „hogy orvosolja azon gondolatot, mely szerint a 18. századi emberek szexuálisan nem kívánatosnak látták a középkorú nőket.”
A korabeli erotikus témájú írott anyagok egyedülálló betekintést nyújtanak abba, mennyit is fantáziáltak a férfiak éppen az ilyen nőkről. Ezt támasztották alá az egyéb írott források is.
Kutatása során Sbaraini hét kötetnyi házasságtörési ügy peranyagát vizsgálta át a korból. Az esetek több mint 40 százalékában 30 feletti nők voltak az érintettek. Az iratok szerint a férfiakat igencsak izgatta annak gondolata, hogy egy másik férfi feleségével, netán édesanyjával lépjenek át bizonyos határokat.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »