Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter

Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter

Miután az ajtó bal felső sarkába ütött résen bepillantott, Cartert teljesen megigézte az elé táruló látvány. Az állatszobrok sziluettjei furcsán rajzolódtak ki a félhomályban, amelyet lassan elnyomott az aranybevonatú tárgyakról visszaverődő gyertyafény csillogása. Az ajtó mögött egy 3000 éve eltemetett világ nagyszerű részletei kezdtek kirajzolódni. 1922. november 22-én Carter heroikus küzdelme véget ért, és a felfedezés a „napok napjaként” vonult be a régész életébe.

Carter művészcsaládba született az angliai Kensingtonban. Festő apjához hasonlóan remek rajzkészséggel rendelkezett. Az archeológia tudományát nem az egyetemen, hanem a terepen dolgozva sajátította el.

Régészeti karrierje 17 éves korában kezdődött el Egyiptomban, ahol a Beni Hasszán környéki ásatások során, a Középbirodalom korából származó festett sírképeket kellett lemásolnia, majd később az Ehnaton fáraó által alapított ókori város, Ahet-Aton (El-Amarna) feltárásánál dolgozott.

Élete legnagyobb kalandjába 1915-ben kezdett bele, amikor fejébe vette, hogy megtalálja a XVIII. dinasztia fiatalon elhunyt uralkodójának, Tutanhamonnak (Kr. e. 1342 körül – Kr. e. 1324) a sírját a Királyok Völgyében.

Hírdetés

A „vadászat” hosszú évekig tartott, míg 1922. november 4-én Carter egyik asszisztense egy lépcsősort fedezett fel, amely VI. Ramszesz sírja közelében egy bevakolt bejárathoz vezetett.

Miután teljesen megtisztították a lépcsőket Carter egy lepecsételt bejárat előtt találta magát. Tudta, hogy valami nagy felfedezés előtt áll, úgyhogy rögvest telegrammot küldött munkaadójának, az ásatásokat finanszírozó Lord Carnarvonnak.

A felfedezés a 24. órában érkezett, a lord ugyanis már azt fontolgatta, hogy befagyasztja az ásatásokra szánt pénz folyósítását. Hat sikertelen év után Carnarvon egy ultimátumot küldött Carternek: ha az 1922-es év is eredmények nélkül zárul, akkor megszünteti az ásatások finanszírozását.

Carter végül Lord Carnarvon társaságában kibonthatta a Tutanhamon pecsétjével lezárt bejáratot, ami mögött egy szinte érintetlen királyi sír feküdt. A szenzációs felfedezés tömérdek információval látta el a régészeket és a történészeket az egyiptomi temetkezési szokásokat és Tutanhamon uralkodásának éveit illetően.

A fáraó sírja egyben egy grandiózus tudományos kihívást is jelentett Carter számára, akinek több mint 5000 műtárgyat kellett katalogizálnia és gondoskodnia kellett ezek biztonságos elszállításáról és állagmegóvásáról is. A gigantikus projekt 10 évig tartott és 1932-ben zárult le.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »