Tüntessük el a nyár nyomait a bőrről

Tüntessük el a nyár nyomait a bőrről

Sokan még télen is szép barna bőrt szeretnének. Kilométerek százait képesek megtenni, hogy ne veszítsék el első látásra egészséges színűket. Aztán néhány héttel később jön a kiábrándulás… Nem lehet nem észrevenni, hogy megszaporodtak és elmélyültek a ráncok, itt-ott barna foltok, szemölcsök „díszítik” a bőrt. Ez pedig mind a túlzásba vitt, védőkrém nélküli napozás „eredménye”…

Mielőtt az őszi bőrápolás fontos anyagaira térnék rá, feltétlenül szólnom kell az UVA-, az UVB- és az UVC-sugarak tulajdonságairól. Amint tudjuk, a barna bőr a napsugár ultraibolya sugarainak (UV-sugárzás) hatására alakul ki, és védi e sugárzás káros hatásaitól. A kis adag UVA-sugárzás enyhén megvastagítja a bőrt, és hatására a barna bőrfesték, a melanin szétterjed a bőrben. A melanintermelődés az UVB-sugarak hatására indul el, és napozás után néhány nappal szépen megbarnul a bőr. Az ultraibolya sugárzásnak akkor van negatív hatása, amikor a védtelen bőrt éri. Ilyenkor úgynevezett fotókárosodás alakul ki, amit a ráncosodás, a bőrvastagodás, a bőr sárgás színe, petyhüdtség, túl sok vagy kevés festékanyag, kitágult erek, keratózis, jó- vagy rosszindulatú daganatképződés jellemez.

Az UV-sugárzás ellen védő kozmetikai készítmények vegyi szűrőt tartalmaznak, amely visszaveri a túl sok káros UV-sugárzást. Teljes mértékben nem képesek kiszűrni az UV-sugárzást, ezért a készítményen feltüntetett védőfaktorszám (SPF – sun protection faktor) szerint különböztetjük meg őket. A szám azt mutatja, hogy az UV-sugárzás milyen része megy át a bőr szűrőjén, vagyis mennyi sugárzás jut be a bőrbe. Az SPF 16-os készítmény például azt jelzi, hogy a készítmény az UV-sugárzás 1/16- od részét engedi át a bőrbe. 8 órán át védi a bőrt, vagyis 16-szor hosszabb ideig, mint ha készítmény nélkül napoznánk. A déli félteke lakosságának a bőre van a legjobban ellátva természetes védelemmel az UV-sugárzás ellen. A kozmetikai készítményeknek vízállóaknak és illatanyagmenteseknek kell lenniük. A megfelelő védelem miatt a földrajzi szélességet és a tengerszint feletti magasságot is figyelembe kell venni. Minél magasabban vagy alacsonyabban vagyunk a tengerszint felett, a sugárzás annál intenzívebb. Ha valaki tavasszal vagy ősszel készül melegebb vidékre, ezeket a szabályokat feltétlenül figyelembe kell vennie.

Az UVA-sugárzás fontos mesterséges forrása a szolárium, de a szakembereknek súlyos kifogásaik vannak ellene. Sokan azért járnak szoláriumba, hogy felkészítsék a bőrüket az erős sugárzásra, csakhogy a szolárium UVB-sugarakat nem bocsát ki, pedig ezek védenék igazán a bőrt, vagyis a bőr egyáltalán nincs felkészülve az erős sugárzásra. Világszerte fontolgatják, hogy épp ezért betiltják a szoláriumot. Fontos tudni, hogy a szolárium UVA-sugárzása erősebb lehet, amit a bőr megjegyez, s ez korai öregedéshez és daganat képződéséhez vezet. Fontos lenne, hogy alaposabban ellenőrizzék a szoláriumberendezéseket, mert súlyos bőrkárosodásokat okozhatnak.

Az elmúlt években egyre többen panaszkodnak napallergiára. A betegek 75 százalékánál az UVA-sugárzás váltotta ki. A tünetek tavasszal ott jelentkeznek, ahol a legtöbb UV-sugárzás éri a bőrt. Néhány órán belül az érintett helyen folyadékkal teli hólyagocskák keletkeznek. Ilyen esetben az UVA- és UVB-sugarakat kiszűrő készítmény használata elengedhetetlen, utána pedig hidratáló készítmény ajánlott.

A civilizációs tényezők, valamint az életmód nagymértékben befolyásolja a bőr állapotát, hiszen közvetlenül érintkezik a környezettel. A kozmetikai készítményeknek kell pótolniuk azt, amit a természet nem adott meg a bőrnek. A bőr nem tud a végtelenségig alkalmazkodni a civilizációs tényezőkhöz, így idő előtt megöregszik, elhasználódik. Mielőtt arcápoló készítményt vásárol, tájékozódjon, milyen anyagokat tartalmazzon az arckrém, hogy bőre szép, üde és fiatalos maradjon.

Kollagén: A kötőszövet alapvető fehérjéje, feszesíti, kisimítja a bőrt és megakadályozza a víz elpárolgását.

Koenzim Q10: Energiaforrás. Minden sejtben megtalálható, nagy koncentrációban a májban, a vesében, a hasnyálmirigyben. 1957-ben marhahúsból izolálták. 1990-ben kezdték gyártani természetes formában. Semlegesíti a szabad gyököket. Csökkenti a koleszterinszintet, erősíti az immunrendszert, és segít szív- és érrendszeri betegségek esetén. A kozmetikában az öregedés, a ráncképződés lassítására használják. Vitalizálja a bőrt, és fiatalos külsőt kölcsönöz neki.

Hírdetés

Hialuronsav: Kémiai vegyület, hidratáló tulajdonságokkal.

Panthenol, B5-vitamin: Könnyen felszívja a bőr, mélyen behatol a bőrbe, a hajba, a körömbe, gyorsan regenerál, segíti a sebgyógyulást, természetes módon véd a napsugaraktól, megnyugtatja a bőrt.

Fehérje: Hidratálja és védi a bőrt.

Szilikon: Szűrőt képez a bőrön, védi, javítja rugalmasságát, szabályozza a mirigyek munkáját, megfelelő tartósítószer.

Liposzómák: Apró részecskék, nanométer nagyságú gömbök, amelyekkel a hatóanyagokat a sejtek közé lehet bejuttatni. Amikor a liposzóma bejut a bőr mélyebb rétegeibe, elpattan és a hatóanyagok bejutnak a bőrbe.

Azulén: Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és nyugtató, a kamilla fő hatóanyaga, de jelenleg egyre többen allergiásak rá, ezért szintetikus változatával pótolják.

Kámfor: Fertőtlenít, javítja a vérellátást és hűsít, frissít, az aknés bőrre alkalmazzák, masszázskészítményekbe is használják.

Vitaminok: Szerves vegyületek, amelyeket a szervezet egyedül nem tud előállítani, közülük több jótékonyan hat a bőrre. A kozmetikai készítményekben az A-, Eés C-vitamint használják. Antioxidánsokról van szó, ami azt jelenti, hogy védik a károsodástól a sejtek szerkezetét és a szerves molekulákat. Az A-vitamin kisimítja a ráncokat, a C-vitamin serkenti a kollagéntermelődést, fehérítő hatása is van. Az UVA-sugárzás hatására képződik a D-vitamin, ami szintén fontos a bőr egészsége szempontjából. Az F-vitamin hiánya ekcémát okot főleg a gyerekeknél, a tojásfehérje és a túró tartalmazza. Ha kevés H-vitamint tartalmaz a bőr, szeborreás dermatitis (piros és hámló bőr) alakul ki. Leggazdagabb forrása a hús.

Folsav: Hidratálja a bőrt, hiánya esetén a tenyéren és a talpon világosbarna foltok jelennek meg. Gazdag forrásai a zöld élelmiszerek.

Lívia Cisárová,
kozmetológus


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »