Túl a barátságon: "Szerbia támogatása a szívünkből jött" – Szijjártónak még soha nem volt ilyen jó a két ország kapcsolata

Magyarország érdeke az, hogy a szomszédos Szerbia erős és stabil európai uniós ország legyen – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Politika című szerbiai napilapnak adott interjújában. A lap szombaton részleteket közölt a magyar miniszterrel készített interjúból, amely teljes terjedelmében az újság vasárnapi számában jelenik meg.

A tárcavezető kifejtette, hogy Magyarország azt szeretné, ha Szerbia mihamarabb az Európai Unió tagjává válna, és a csatlakozási folyamat felgyorsítása mellett áll ki. A (jelenlegi – a szerk.) magyar-szerb határon épített kerítés sem a szerb nép ellen irányul, a két ország kapcsolata még soha nem volt ilyen jó – fogalmazott Szijjártó Péter. A miniszter szerint jelenleg hét határátkelő van a két ország között, és az a cél, hogy minél jobban megkönnyítsék a törvényes belépést Magyarországra.

Hírdetés


Egy szerelmes dal még hiányzott a bülbülszavútól

"A kerítést nem szórakozásból építettük, hanem az Európai Unió elfogadott előírásai szerint jártunk el, amelyek hangsúlyosan szólnak a schengeni külső határok védelméről" – szögezte le a külgazdasági és külügyminiszter.

Túl a barátságon

A kérdésre, miszerint Magyarország miért Szerbiát támogatta és nem a szintén EU-tag Horvátországot a migránsválsággal kapcsolatos vita során, a politikus elmondta: a horvát kormányfő "nem elfogadható és nem európai módon" támadta meg Magyarországot, amikor az országot a fasiszta diktatúrákhoz hasonlította, és Szerbiával sem volt tisztességes. "Szerbia támogatása a szívünkből jött, nem koordinált lépésről volt szó. Most már egyértelmű, hogy ha valaki megtámadja szerb barátainkat, akkor mi a védelmükre kelünk, azért mert barátok vagyunk, és így működnek a barátságok" – fogalmazott Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter arról is beszélt, hogy Magyarország nem ért egyet azzal az elképzeléssel, hogy szíriai "menekülteket" Törökországból az Európai Unióba szállítsanak (valaki szólhatna neki, hogy a főnöke vasárnap már megszavazta a terv anyagi támogatását – a szerk.), hanem azt tartaná elfogadhatónak, hogy az EU pénzügyi támogatásával a török menekülttáborokat fejlesztenék, illetve újakat építenének, hogy a migránsok Törökországban maradjanak. Indoklása szerint ugyanis azok, akik Európába jönnek, valószínűleg már soha nem fognak visszatérni saját országukba. A félelem attól a "titkos háttér-megállapodástól", amelyről Orbán Viktor miniszterelnök beszélt, és amely arról szólhat, hogy az Európai Unió befogadna 400-500 ezer szír "menekültet", az európai vezetők korábbi kijelentésein alapszik – tette még hozzá a tárcavezető.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »