Hosszas gondolkodás után úgy döntöttem, részt veszek a SZAKKÖR mozgalom bútorfestő alkalmain. Mindannyiszor azt éreztem, hogy nemcsak egy tevékenységi mozgalomról, hanem közösségi találkozókról van szó.
Öröm betérni egy-egy foglalkozásra, hiszen a szorgos munka mellett van sok nevetés, ízes asszonyi pletykálkodás és történetmesélés. A magyar Nemzeti Művelődési Intézet Szakkör tevékenységei kézműves-foglalkozásokat kínálnak, többnyire felnőtteknek. Az érdeklődők online felületen elérhető videók és a szakkörvezető segítségével sajátíthatják el például a gyöngyfűzés, a mézeskalácssütés és díszítés, a bútorfestés vagy a csipkeverés népi tudományának alapjait. A Szakkör mozgalom már a Kárpát-medence mintegy 2500 közösségében működik. A Felvidéken több régióban, például a Bodrogközben és a Mátyusföldön is zajlanak innovatív és kreatív foglalkozások.
A Mátyusföldön már a második évada fut a „tudásunkkal kézen fogva” mottójú Szakkör tevékenységeknek. A tavalyi évadot kiállításokkal zárták, az alkotók munkáit mutatták be a régióban. Roppant aktívak a csoportok Felsőszeliben, Galántán és Pozsonyvezekényen. Tavaly 16, idén már 25 szakkörös csoport van, újabban Taksony csatlakozott, és várják a vízkeletieket és a tallósiakat is – tudtuk meg a Galántai járás koordinátorától, Horváth Judittól.
Van pár olyan új szakkörünk is, amilyen ebben a régióban még nem volt. Elkezdtük a makramét és a kereten való szövést, valamint a baba-mama horgolást. A folyamatos fejlesztéseknek és a témakörök bővítésének köszönhetően egyre tartalmasabb és színesebb szakköri világ válik elérhetővé. A karácsonyi ünnepek közeledtével megerősödik, aktivizálódik a mézeskalácssütés és díszítés, nyilván ilyenkor nem annyira érdekes a húsvéti tojásfestő szakkör”
– magyarázza Jutka nevetve.
Galántán a Pázmány Alapítvány székházában zajlanak a foglalkozások (makramé, bútorfestés, gyöngyfűzés), sokszor párhuzamosan több is, így elég magas szintű logisztika kell ahhoz, hogy ne zavarják egymást a csoportok, de jó látni, hogyan alakulnak ki a kis közösségek a kézművesmunka jegyében.
A határon túli területek az idei évadtól kezdve online mentorálást is kapnak a kézművesmunka nagyjaitól. Válaszolnak a kérdésekre és elárulják az apró trükkök rejtelmeit. Egy csoportba a foglalkozásvezetőn kívül négy érdeklődő csatlakozhat, a részvétel ingyenes.
– Elhatároztam, hogy teszek valamit magamért, és aktív pihenésre szánom az időt. Itt a csoportban nemcsak alkotunk, hanem beszélgetünk is, megmutatjuk egymásnak az unokák és a gyerekek képeit, közben készítünk valami hasznosat – meséli a galántai gyöngyfűző csapat egyik tagja. A szakkör generációkat is összeköt, hiszen a fiatalabb és idősebb tagok együttműködnek, dolgoznak és tanulnak egymástól.
A SZAKKÖR a Nemzeti Művelődési Intézet tudásmegosztó online felülete. Célja, hogy a hagyományos szakköri tevékenységek egyes fázisaiba az internet segítségével avassa be a látogatókat, ezáltal összegyűjtse, rendszerezze és népszerűsítse a különböző közösségi tevékenységi formákat. A folyamatos fejlesztéseknek és a témakörök bővítésének köszönhetően egyre tartalmasabb és színesebb szakköri világ válik elérhetővé a felületen. A tevékenység összeköt és lehetőséget biztosít mindenkinek, aki tanulni vágyik, aki szabadidejét otthonos körülmények között szeretné hasznosan eltölteni. A SZAKKÖR nem ismer országhatárokat, annak tartalmai elérhetőek az egész Kárpát-medencében és a távolabbi diaszpórákban is.
Megjelent a Magyar7 2023/50.számában.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »