Trump vámháborút hirdetett, Fico Brüsszeltől várja a segítséget Tilajcsík Dóra2025. 03. 28., p – 12:09
A régi-új amerikai elnök, Donald Trump beváltotta korábbi fenyegetéseit, ugyanis bejelentette, az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vet ki minden külföldön gyártott gépjárműre. A Trump-adminisztráció döntése igen nehéz helyzetbe hozza az Európa Uniót, a tagállamok közül azonban Szlovákia lehet a vámháború legnagyobb vesztese.
Az Egyesült Államokban eddig 2,5 százalékos vámot vetettek ki minden importált gépkocsira. Április 2-tól azonban drasztikus változás várható, mivel a korábbi 2,5 százalékhoz hozzáadják az amerikai elnök, Donald Trump által a napokban bejelentett 25 százalékos „védővámot” is, így a külföldön gyártott járművek, valamint autóalkatrészek vámterhei 27,5 százalékra emelkednek. A Trump-adminisztráció által foganatosított intézkedések egyik nagy vesztese pedig a gazdasági modelljét összeszerelő-üzemekre alapozó Szlovákia lesz.
Kapcsolódó cikkünk
Az Egyesült Államok 25 százalékos vámot vet ki minden külföldön gyártott importált gépjárműre április 2-tól – jelentette be Donald Trump elnök szerdán.
Az elnök a fehér házi dolgozószóbájában írta alá az intézkedésről szóló rendeletet, ami autókra és teherautókra egyaránt vonatkozik. Elmondta, hogy a hatóságok egységesen április 3-án kezdik alkalmazni az új vámtételt, amit nem átmenetinek szán.
Donald Trump hangsúlyozta, hogy az autóvám bevezetésének elsődleges célja, hogy az Egyesült Államokba vonzzák az autógyártókat, ami építőipari, majd később járműipari munkahelyeket jelent. Gyorsított engedélyezési eljárást ígért ugyanakkor azon külföldi vállalkozások számára, amelyek gyárépítésbe kezdenek az Egyesült Államokban.
Azt is hozzátette, hogy a befolyó vámbevételt az amerikai államadósság mérséklésére és adócsökkentésre fordítják. A bejelentésen elhangzott, hogy a lépés az Egyesült Államok szövetségi államháztartásának számára évente 100 milliárd dollárt meghaladó vámbevételt jelenthet.
Donald Trump egyben közölte, hogy a belföldön gyártott autó vásárlása után hitelkedvezményt terveznek az amerikaiak számára.
Aggasztó számok
Az Európai Unióban Szlovákia függ a legnagyobb mértékben az autóipartól. A munkavállalók csaknem 16 százaléka ebben az ágazatban tevékenykedik, az egy főre jutó legyártott autók számát tekintve pedig világelsők vagyunk. A legfrissebb adatok tanulságai szerint a Szlovákiából az Egyesült Államokba irányuló árucikkek háromnegyedét a gépjárművek, valamint azok alkatrészei teszik ki. Tavaly csak autóból 96 ezert exportáltunk, ezek összértéke pedig jócskán meghaladta a 6 milliárd dollárt.
Az országban működő négy autógyár közül a legnagyobb kitettséggel a pozsonyi Volkswagen és a nyitrai Jaguar Land Rover bír. A VW sikeres tengerentúli exporttermékei közül a Porsche Cayenne, az Audi Q7 és a Q8 készül a cég pozsonyi telephelyén. A Jaguar Land Rover Nyitrán a Defender és a Discovery modelleket gyártja, amikből tavaly 87 ezer darabot értékesített az amerikai piacon. Abból kiindulva, hogy a szlovákiai export zömét luxusautók alkotják, a szakértők abban bíznak, hogy státuszszimbólumról lévén szó a vásárlók a magasabb árak ellenére is érdeklődni fognak a szóban forgó modellek iránt.
A következményeket mindenki megérzi
A bökkenő csupán az, hogy Szlovákia közvetve is rengeteg terméket juttat az Egyesült Államokba. Pozsony egyik első számú kereskedelmi partnere, Németország ugyanis egyike azoknak az exportőröknek, akik a legtöbb gépjárművet viszik a tengeren túlra.
Ha Németország veszít a részesedéséből az amerikai piacon, akkor a szlovákiai beszállítók is jóval kevesebb megrendelést kapnak majd
– figyelmeztet a Szlovák Nemzeti Bank. A jegybank közgazdászai szerint Donald Trump vámháborúja a következő években érezhetően lefékezi a gazdasági növekedést, de a foglalkoztatottságra is negatív hatást gyakorol majd.
Kapcsolódó cikkünk Pozsony |
A Szlovák Nemzeti Bank közgazdászai szerint a következő hetek, hónapok a bizonytalanság jegyében telnek majd. A szüntelen geopolitikai változások, valamint a kormány konszolidációs intézkedéseinek tényleges következményei egyelőre ismeretlenek, az azonban borítékolható, hogy a lakosok több fronton is áremelkedésre készülhetnek.
Annak ellenére, hogy a Szlovák Nemzeti Bank közgazdászai a téli előrejelzésükben még viszonylag optimista hangnemet ütöttek, tavaszi prognózisuk már közel sem ennyire derűlátó. A következő időszak várhatóan a bizonytalanság jegyében telik majd.
A baj nem jár egyedül
Legutóbb abban bíztunk, hogy a következő előrejelzés kicsit pozitívabban alakul majd. Ahogy azonban a mondás tartja, a baj nem jár egyedül. Ahhoz az eleve bonyolult helyzethez, amiben jelenleg az ország gazdasága van, társult egy másik nem várt fejlemény is, a bizonytalanság
– magyarázta a jegybank elnöke, Peter Kažimír, aki arra is kitért, a nem várt fordulatok miatt kénytelenek voltak korrigálni a korábbi, a mostaninál pozitívabb kilátásokkal kecsegtető előrejelzéseiket.
A tartós kiszámíthatatlanság az európai, de a szlovákiai gazdaságot is visszahúzza
– jelentette ki Kažimír, aki saját bevallása szerint nem emlékszik rá, mikor volt utoljára dolgunk „ilyen bizonytalan, ennyire gyorsan változó környezettel”. A jegybank elnöke szerint még a világjárvány idején is sokkal könnyebb volt döntéseket hozni, mint napjainkban. A kiszámíthatatlanság elsősorban a küszöbön álló kereskedelmi háborúnak tudható be, de az energiaárak alakulása terén tapasztalható kilengések, a versenyképesség folyamatos csökkenése, valamint a geopolitikai veszélyek is nehéz helyzetbe hozzák a kormányokat, a vállalatokat, így az egész társadalmat.
„Egy kis nyitott gazdaság vagyunk, így minden olyan esemény, ami az országhatárokon túl történik, ránk is hatással van. Az európai, így a szlovák gyártók is kezdik elveszíteni a korábbi, előkelő pozíciójukat a nemzetközi piacokon. Szlovákia esetében ez az ipar lefékezésében, valamint az export csökkenésében nyilvánul meg leginkább” – mutatott rá a Szlovák Nemzeti Bank elnöke. Ahhoz, hogy Pozsony kitörjön ebből az ördögi körből, és újra versenyképes pályára álljon, elengedhetetlen, hogy a kormány innovációkba fektessen, modernizáljon és reformokat foganatosítson.
Borús kilátások, emelkedő árak
Annak ellenére, hogy a jegybank legutóbbi előrejelzése még viszonylag optimista volt, kénytelenek voltak kifejezetten komoly kiigazítást eszközölni.
A decemberben várt 2,3 százalékos növekedés helyett 1,9 százalékkal számolhatunk
– közölte Horváth Mihály, a Szlovák Nemzeti Bank vezető közgazdásza.
A várakozások szerint idén, de még 2026-ban is emelkedni fognak az árak, ami elsősorban a külső, nemzetközi hatások eredménye. A jegybank szakemberei szerint azonban fontos hangsúlyozni, hogy bár a kormány azt közvetíti, az élelmiszerek áfakulcsának csökkentése a gyakorlatban is érezhető, az intézkedés egyáltalán nem volt hatással az élelmiszerek árának alakulására.
Peter Kažimír elismerte, hogy az államháztartás csapnivaló állapota miatt óriási szükség van a konszolidációra, a nagy állami spórolás árát azonban mindenki megfizeti majd. A megszorító intézkedések csapást mérnek a gazdasági növekedésre, a küszöbön álló vámháború, amit az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump által szorgalmazott vámok bevezetése robbanthat ki, tovább ronthatja a helyzetet. Ha a legnegatívabb forgatókönyv válik valóra, Szlovákiában akár 20 000 munkahely is veszélybe kerülhet.
„A kormány hozzájárulhat, hogy a helyzet sokkal átláthatóbb legyen. Ehhez azonban egy világos konszolidációs tervre van szükség, amiben egyértelműsíteni kellene az olyan költségvetési tételek alakulását, mint a jövő évi energiasegély nagysága” – kritizálta a jegybank elnöke a Fico-kormány segélyezési politikáját.
Annak ellenére, hogy az élelmiszerek és az energia ára is emelkedik majd a következő időszakban, a jegybank közgazdászai jó hírekkel is szolgáltak. Számításaik szerint a háztartások reálbevételei idén, de a következő két évben is nőni fognak. Ha az amerikai elnök jobb belátásra tér, és elmarad a várt vámháború, akkor a munkanélküliségi adatok is kifejezetten kedvezően alakulhatnak.
Az embereket érdekli, ami körülöttük történik
Horváth Mihály szerint ugyancsak pozitívan értékelendő, hogy a lakosok egyre jobban érdeklődnek a gazdasági fejlemények iránt. Az első konszolidációs csomag elfogását megelőzően kifejezetten sokan kerestek rá a nagy állami spórolással kapcsolatos kifejezésekre, amit a Google adatai is igazolnak. Jelenleg egy újabb hasonló trend van kibontakozóban, hiszen néhány napon belül életbe lép a tranzakciós adó, a polgárok pedig ismét azon vannak, hogy minden szükséges információt megtudjanak az új adónemről.
Ha a legnegatívabb forgatókönyv válik valóra, akkor a vámok bevezetését követő három évben Szlovákiában akár 20 000 munkahely is veszélybe kerülhet
– mutatott rá Peter Kažimír, a Szlovák Nemzeti Bank elnöke. Ha a jelenleg betöltetlen állások számából indulunk ki, akkor Kažimír szerint egy ilyen volumenű elbocsátás még nem jelentene kifejezetten nagy tragédiát, a munkaerőpiaci hangulat azonban akkora fordulatot venne, hogy annak hatásait már mindenki megérezné. A jegybank elnöke úgy véli, ezek a változások a bérek alakulásában, valamint a háztartások fogyasztásában is megmutatkoznának.
Masszív támogatás
A kedvezőtlen fejleményeket a kormányfő, Robert Fico (Smer) sem hagyta szó nélkül. A miniszterelnök saját bevallása szerint tudatosítja, hogy a helyzet rendkívül komoly, a segítséget pedig Brüsszeltől várja.
„Ahelyett, hogy tömeges fegyverkezésbe kezdenénk, a szlovákiai autóipar számára kérünk majd masszív támogatás az Európai Uniótól” – írta legfrissebb bejegyzésében Robert Fico, további részleteket azonban nem árult el a terveiről.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »