Trump vagy Harris? Kire szavazna Gubík, Bugár, Sulík és Krajniak?

Trump vagy Harris? Kire szavazna Gubík, Bugár, Sulík és Krajniak?

A Štandard szlovák konzervatív hírportál megkérdezett néhány politikust arról, hogy milyen eredményben reménykednek az amerikai elnökválasztás kapcsán: Kamala Harris demokrata vagy Donald Trump republikánus elnökjelöltet látnák szívesebben az USA élén? Rendkívül beszédes volt a válaszok elkerülése is.

Robert Kaliňák (Smer) védelmi miniszter kitérő választ adott. Elmondása szerint konzervatív értékek terén a republikánusok, szociális és gazdasági kérdésekben a demokraták állnak közelebb a pártjához, ezért csak „szerencsés kezet” kívánt az amerikai választóknak. Leszögezte ugyanakkor, hogy republikánus győzelem esetén hamarabb véget érhet a háború Ukrajnában. Megjegyezzük, az elmúlt hónapokban Kaliňák jelentős együttműködési megállapodásokat kötött az USA-val haderőfejlesztés terén, személyesen járt az USA-ban Lloyd Austin amerikai védelmi miniszternél. A Smer pedig – választási ígéretétől eltérően – nem mondta fel az amerikai-szlovák kétoldalú védelmi megállapodást (a hírhedt DCA-szerződést).

Peter Kmec (HLAS) kormányfő-helyettes sem adott választ a kérdésre. Ugyanakkor szerinte egyik jelölt sem rendelkezik konkrét tervvel az ukrajnai háború lezárására. Kmecről érdemes tudni, hogy a 2023-as választások előtt a HLAS biztonságpolitikai szakpolitikusa volt, és igencsak jól megértette magát az olyan háborús héjákkal, mint Tomáš Valášek (PS) vagy Juraj Krúpa (SaS).

Roman Michelko (SNS) képviselő annak ellenére tért ki a válaszadás elől, hogy a szlovák nemzetiek politikusa és háborúellenes álláspontot képvisel. Azt felelte a Štandardnak, hogy ő, ha amerikai lenne, el sem menne szavazni. Arra is utalt, hogy Trump megkövetelné, hogy a NATO-országok többet költsenek védelemre, és Európára hagyná Ukrajna finanszírozását, Harris ugyanakkor folytatná a háborút és Ukrajna támogatását. Csak óvatos utalást tett arra, talán Trump felé billen a mérleg: „Kijevben nagyon nem akarják, hogy Trump győzzön”.

Miriam Lexmann, a KDH EP-képviselője, az Európai Néppárt feltétlen követője (Milan Majerský KDH-s pártelnök felesége) szintén elkerülte a konkrét választ, annyit mondott, hogy tiszteletben kell tartani a választások eredményét.

Hírdetés

Milan Krajniak, a Kresťanská Únia (KÚ) újdonsült elnöke, volt munkaügyi miniszter, konzervatív politikus volt az első a sorban, aki egyértelmű választ adott: ő Trumpra szavazna, méghozzá azért, mert korábbi elnöksége alatt egyetlen háborúba sem vonta bele az USA-t és a világot, és nem tette előfeltétellé a progresszív ideológiát a nemzetközi kapcsolatokban.

Richard Sulík szintén Trumpra adná a szavazatát, ha amerikai polgár lenne. Ő szintén azzal indokolta álláspontját, hogy Trump előző elnöksége idején az USA egyetlen háborút sem indított.

Bugár Béla, az egykori Most-Híd egykori elnöke Kamala Harrisre szavazna. Indoklásként a Capitolium ostromát jelölte meg okként, ami szerinte Trump felelőssége volt. Válaszából az is kiderül, hogy nincs elragadtatva attól, hogy Trump (állítólag) Ukrajna területi integritása kárára hozna fegyverszünetet a konfliktusba. (Tegyük hozzá, hogy területi kompromisszum nélkül valószínűleg a háború folytatása az egyetlen alternatíva, így Bugár Béla kvázi a háború mellett érvelt – a szerk.)

Gubík László, a Magyar Szövetség elnöke „egyértelműen Trumpra” adná le a voksát. Ezt azzal indokolta, hogy Trump nagyobb eséllyel hozná el a békét Ukrajnába és a Közel-Keletre.

Körkép.sk, standard.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »