Donald Trump amerikai elnök az X-en tett közzé egy nyílt levelet Vlagyimir Putyin orosz elnöknek címezve. A sajtóban megjelent közlések szerint egyfajta ultimátumról van szó, ami valójában igaz. Ugyanakkor a lényegi üzenet a sorok között van elrejtve. Olyan célzásokat tartalmaz, amely az amerikai izmozás mellett megértést is mutat. Hogy pontosan miről is van szó, és miért is tette ezeket a célzásokat Trump, most kielemezzük.
írta Trump a közösségi oldalán.
A nyilvánvaló üzenetek is fontosak, azonban van néhány olyan utalás a bejegyzésben, amelyeket kontextusba rakva érthetünk csak meg.
Az egyik, hogy Trump Putyinra úgy utalt, mint olyan emberre, akivel jó kapcsolata van. Tekintettel arra, hogy az előző amerikai adminsztráció legyőzendő háborús bűnösként és diktátorként beszélt Putyinról, ezzel Trump jelezte, hogy az ő adminisztrációja nem ezt a retorikát akarja követni.
Trump helyet kínál Oroszországnak az USA-vezette világrendben?
Nagyon fontos az az utalás, hogy az USA Oroszországgal együtt nyerte meg a második világháborút. Putyin elnök ugyanis rengetegszer mondta azt a háború kitörése óta, hogy a nyugati dominanciára épülő világrend Oroszország nélkül és Oroszország érdekei figyelmen kívül hagyásával jött létre.
Ezzel szemben most Trump jelezte, hogy a most fennálló világrendet nem csak az USA alakította ki, hanem Oroszország is, azzal, hogy részt vett a náci Németország legyőzésében.
Ez pedig két dolgot jelent. Az egyik, hogy Trump jelezte, az új washingtoni vezetés hajlandó értelmesen beszélni Oroszország vélt vagy valós geopolitikai érdekeiről – amire a Biden-kormányzat nem volt hajlandó.
A másik pedig az, hogy Trump helyet kínál abban a világrendben, amelyben még mindig az USA a világ első számú hatalma. Ez visszatérést jelez a Henry Kissinger-féle stratégiához, amelynek lényege Oroszország és Kína egymás elleni kijátszása. Az ukrajnai háborúval ugyanis a Nyugat egymás karjaiba tolta a két országot, ami az USA-nak valójában fenyegetést jelent.
Ajánlat a szankciók feloldására
Ami a szankciókat illeti, a szakértők már régóta beszélnek róla, hogy lehet még hova fokozni az Oroszországra nehezedő gazdasági nyomást. Az is tény, hogy bár Európának jobban fájnak a szankciók, mint Oroszországnak, de az USA igazából jól járt.
Így a szankciók Trump általi belengetése nem csak fenyegetés, hanem ajánlat is. Azzal, hogy a háború kapcsán első érdemi üzenetében Trump a szankciókat említette meg, jelezte a tárgyalások egyik fő pontját is.
Ha Oroszország nem tárgyal, súlyosabb szankciók jönnek. Ha tárgyal… nos, akkor lehet beszélni a szankciók eltörléséről vagy csökkentéséről.
Megjegyezzük, ez az oroszok szemében csak az egyik prioritás, és minimum elvárás, ha úgy tetszik, így a szankciós téma belengetése csak óvatos kezdésnek mondható. De ezen el lehet indulni, ebben a kérdésben kötik a feleket legkevésbé a geopolitikai realitások.
Ukrajna területe, hadserege, az európai biztonsági architektúra újraépítése, Európa és Oroszország kapcsolatának rendezése már jóval bonyolultabb téma lesz. Ezért ezek csak később jönnek…
Komjáthy Lóránt
Nyitókép forrása:
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »