Trump nem tudja eldönteni, hogy Irán túlságosan büszke, vagy túlságosan bolond

Amerika ismét tiszteletnek örvendő nemzet lett – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök a kongresszus két háza előtt kedden „az Unió állapotáról” elmondott évértékelő beszédében.

Donald Trumpot viharos taps fogadta, amikor helyi idő szerint este kilenckor belépett a kongresszusi terembe. Nancy Pelosi demokrata párti házelnök – akivel az elnök tavaly október óta nem váltott szót – a kezét nyújtotta neki, ám az elnök nem reagált a kinyújtott kézre.

Beszédében Trump hangsúlyozta: Amerika ismét tiszteletnek örvendő nemzet lett, a gazdasági hanyatlás éveinek vége, a hiú ígéretek, a munkanélküliség, presztízsveszteség korának vége. „Három rövid év alatt megállítottuk a hanyatlást, és olyan lépésekkel haladunk előre, ami rövid idővel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna” – szögezte le.

A politikus a gazdaság eredményeit is sorolta, köztük azt, hogy az elmúlt három esztendőben az Egyesült Államok energetikában önellátó lett, 12 ezer új termelőüzem létesült, miközben az előző elnök, Barack Obama kormányzata idején 60 ezer termelőüzem szűnt meg.

Kitért az egészségbiztosításra, és a demokraták elnökjelöltségére pályázó politikusokra – név nélkül – utalva közölte: amíg ő az elnök, szó sem lehet az egészségbiztosítás „szocialista típusú átalakításáról”. Megjegyezte, hogy az elmúlt három évben sikerült jelentős mértékben csökkenteni a vényköteles gyógyszerek árát.

Hírdetés

Ezt követően bejelentette, hogy az egyik meghívott vendéget, az előrehaladott rákbetegségben szenvedő Rush Limbaugh jobboldali újságírót – a republikánusok egyik ikonikus személyiségét – Elnöki Szabadság Érdeméremmel tünteti ki.

Mindezek után a fegyvertartás és -vásárlás alkotmányban biztosított jogának védelmét ígérte beszédében.

Megismételte, Teheránnak fel kell hagynia azzal, hogy atomfegyver előállítására törekedjék. Trump kiemelte továbbá: Iránnak nemcsak az atomprogramjával kell felhagynia, hanem a terrorizmus támogatásával is, és el kell kezdenie a saját népe boldogulásán dolgozni. Az iráni gazdaság nagyon gyöngén teljesít – állapította meg, hangsúlyozva, hogy az Egyesült Államok „nagyon rövid időn belül” kész segíteni ezen. „De talán túlságosan büszkék, vagy túlságosan is bolondok ahhoz, hogy segítséget kérjenek. Mi mindenesetre itt vagyunk” – fogalmazott.

Az amerikai elnök megerősítette kormánya elkötelezettségét a terrorizmus elleni harcban, és ezzel összefüggésben utalt Abu Bakr al-Bagdadi, az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vezetőjének, valamint az iráni Kászim Szulejmáni tábornok, a Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egysége vezetőjének likvidálására.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »