Donald Trump a terrorizmus elleni harcra szólítja fel a muszlim államok vezetőit mai rijádi beszédében. A Szaúd-Arábiában tárgyaló amerikai elnök, aki Barack Obamát rendszeresen ostorozta azért, mert nem használja a „radikális iszlám” kifejezést, ezúttal maga sem így fogalmaz.
A beszédben „a jó és a rossz közötti küzdelemként” írja le a szélsőségesek elleni fellépést, s arra kéri a muszlim többségű államok első embereit, hogy imahelyeikre ne engedjék be a szélsőségeseket. „Nem azért vagyunk itt, hogy kioktassuk önöket, hanem azért, hogy partnerséget ajánljunk” – áll Trump beszédében.
Trump kampánya során prioritásként nevezte meg a radikális iszlám elleni fellépést, s meg akarta tiltani a muszlimok beutazását az Egyesült Államokba. Hét muszlim állam polgárainak beutazását tiltó elnöki rendeletét bírósági úton befagyasztották.
Az amerikai elnök tárgyalásainak első napját rendkívül sikeresnek minősítette. Trumpot érkezésekor személyesen fogadta a repülőtéren a szaúdi uralkodó, Szalman király, aki az elnöki különgép, az Air Force One mellett Melania Trumppal is kezet fogott. A király majdnem az egész napot Donald Trumppal töltötte, tolmács segítségével beszélgettek.
Trump 110 milliárd dolláros fegyverüzletről kötött megállapodást a szaúdi uralkodóval, s külügyminisztere, Rex Tillerson további beurházási megállapodásokat írt alá, összesen mintegy 350 milliárd dollár értékben kötöttek üzleteket Rijáddal. Szaúd-Arábia 150 Blackhawk helikopter összeszerelését vállalta, a Lockheed Martin céggel kötött, 6 milliárd dolláros egyeség mintegy 450 állást teremt Szaúd-Arábiában. A Saudi Aramco szaúdi óriáscég a Reuters jelentése szerint 50 milliárdos megállapodást írt alá amerikai cégekkel, a GE 15 milliárdos szerződést kötött. Szaúd-Arábia célja, hogy diverzifikálja gazdaságát.
Donald Trump a legmagasabb szaúdi kitüntetést vehette át Szalman királytól, az amerikai elnöknek meg kellett hajolni, hogy a szaúdi uralkodó nyakába tegye a kitüntetést. Annak idején egy hasonló meghajlás miatt Barack Obamát odahaza élesen bírálták a konzervatívok, hogy egy muszlim állam vezetője előtt hajlong.
Trumpot szinte teljes fehér házi stábja elkísérte külföldi körútjára, köztük lánya és veje is. Sem felesége, Melania Trump, sem lánya, Ivanka nem viselt kendőt a fején, ugyanezért Obama feleségét, Michelle Obamát szintén bírálatok érték.
Az első rijádi este fénypontja, a díszvacsora előtt kardtáncot mutattak be az amerikai vendégeknek, Rex Tillerson külügyminiszter és Wilbur Ross kereskedelmi miniszter csatlakozott a burnuszt viselő táncolókhoz, egy rövid időre még Donald Trump is bekapcsolódott a táncba.
Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »