Tragédia: a szocialista időkben nem lehetett megemlékezni a holokausztról – a testvéri Izraelben ünnepelt az igazságügyi miniszter

Tel-Avivban Magyarország nagyköveti rezidenciáján tartott ünnepi fogadással emlékeztek meg az 1956-os szabadságharc évfordulójáról.

A csütörtöki megemlékezésen az izraeli "magyar" közösség vezetői és a diplomáciai testületek képviselői mellett jelen volt és beszédet mondott az izraeli látogatáson tartózkodó Trócsányi László igazságügyi miniszter, Szilván Salom izraeli miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter, valamint Nagy Andor, Magyarország tel-avivi nagykövete.

Ami fontos október 23-án

Nagy Andor köszöntőjében szólt az ezekben a napokban, hetekben az erőszakhullám miatt Izraelre jellemző rendkívüli biztonsági helyzetről, s megemlítette, hogy ő maga is szemtanúja volt néhány napja Jeruzsálemben egy késeléses merényletnek. Elítélte az ártatlan civilek elleni erőszakos akciókat, s kijelentette, hogy Izraelnek "alapvető joga" a "rend és a törvényesség" fenntartása.

Trócsányi László beszédében hangsúlyozta, hogy október 23. a – két népben közös – béke és szabadság utáni törekvést szimbolizálja. Kiemelte a két népet összekötő "szoros kapcsolatokat" is, a zsidók hosszú időre visszatekintő magyarországi jelenlétét, sikereit a gazdasági és kulturális életben (értsd: a felvásárlásban – a szerk.).

Tragédia: a szocialista időkben nem lehetett megemlékezni a holokausztról

Hírdetés

Felhívta a figyelmet a történelmi tragédiák idején a remény fontosságára, s történelmi áttekintésében emlékeztetett rá, hogy a háború után a szocialista időkben évtizedekig nem lehetett megemlékezni a holokausztról.

Beköszöntött a magyarországi zsidó reneszánsz

Szólt a szabadságért és demokráciáért küzdő zsidókról, külön megemlítve Angyal Istvánt, a legendás forradalmi harcost, volt auschwitzi foglyot, akit az ötvenhatos forradalom leverése után kivégeztek. Trócsányi László üdvözölte az ún. rendszerváltás után beköszöntött "magyarországi zsidó reneszánszt" és a megújult magyar-izraeli diplomáciai és gazdasági kapcsolatokat.

Szilván Salom Izrael jelenlegi politikai és biztonsági nehézségeiről szólt, majd örömét fejezte ki, hogy Magyarország a magyar nép tagjaként tekint az izraeli magyarokra (sic!) is, és hangsúlyozta a két ország közti diplomáciai és tudományos kapcsolatok magas szintjét.

Az ünnepségen részt vett Ilán Mór, Izrael Magyarországra delegált nagykövete, Debrecen város és testvérvárosa, Risón-Lecijón képviselői, s a helyi "magyar" közösség prominens tagjai, köztük Daniel Herskovic volt tudományügyi miniszter, a Bar Ilán egyetem elnöke.

(MTI nyomán)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »