További megyei beruházások érkeznek Komáromba

További megyei beruházások érkeznek Komáromba

Andruskó Imre és Orosz Örs Nyitra megyei és komáromi városi képviselők ma is megrendezték rendszeresen tartott sajtótájékoztatójukat, amelyen a Komáromot érintő megyei beruházásokról, eseményekről, illetve a városi képviselő-testületi ülést megelőző információkról tájékoztattak Csenger Tiborral, Nyitra megye alelnökével közösen.

Az alispán elmondta, a hétfői megyei közgyűlésen a közel 40 napirendi pont mellett elfogadták a zárszámadást is, a felszabaduló összegekből pedig további beruházások valósulhatnak meg a megye fenntartása alá tartozó komáromi intézményekben.

„Folytathatjuk az elkezdett munkát” – mutatott rá Csenger Tibor, aki elmondta, a komáromi Kereskedelmi és Szolgáltatóipari Szakközépiskola épületének északi oldalát is szigetelni tudják 250 ezer euróból, a Selye János Gimnázium kerítésére, a járda és a bejárat felújítására összesen 125 ezer eurót tudtak elkülöníteni.

Kitért arra is, hogy elfogadták Komárom városa és az AGEL csoport által működtetett kórház kérvényét is, amelyben azt kérték, hogy a kórház a megyének szánt bérleti díjat a következő 10 évben visszaforgathassa az épületek felújítására, illetve a megye jóváhagyta a szükséges telekcseréket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy az AGEL csoport pályázhasson a Helyreállítási Alaphoz megyei kórházak felújítására több tízmillió euró értékben, melyből a kórház területén lévő épületeket tudnák felújítani. Erről bővebben ebben a cikkben írtunk.

Andruskó Imre a holnapi komáromi testületi üléssel kapcsolatban elmondta, külön napirendi pontban fogja kérni, hogy a polgármester számoljon be a rendőrfőkapitánnyal megvalósult találkozójának eredményéről, amelyre a növekvő számú bevándorlók kapcsán került sor.

A képviselő kitért arra is, hogy a testületi ülés napirendi pontjai között szerepelnek azok az általános érvényű rendeletek, amelyek lehetővé teszik az ingatlanadó, kutyaadó és a szemétilleték díjának az emelését. A tervezet szerint a szemétdíjat 32 euróról 39 euróra emelnék, amely közel 20 százalékos emelést jelent.

Mint mondta, jelenleg 1,1 millió eurót fizetnek be a komáromi lakosok a szemét elszállításáért, ám az elszállítás valós költsége kétmillió euró – a hiányzó összeget eddig is a város egészítette ki. A szemétdíj emelésével 200 ezer euróval több érkezne a városhoz. Az ingatlanadó kapcsán is körülbelül 20 százalékos emeléssel terveznek, amelyből közel fél millió euróval több érkezne a város kasszájába jövő évtől, ha a képviselők jóváhagyják. Tehát összesen 700 ezer eurónyi pluszbevétellel számolhatna az adók és illeték emelésével a város, míg jelenleg a sport támogatására megközelítőleg 900 ezer euró hiányzik, jegyezte meg Andruskó.

Hírdetés

Orosz Örs, Nyitra megye kulturális és idegenforgalmi bizottságának elnökeként beszámolt arról, hogy a megye és a járás egyetlen világörökségi helyszínét, az izsai Leányvárt érintően a megye kulturális főosztálya megkezdi a helyszín fejlesztésére vonatkozó tervek kidolgozását. „Elemi érdekünk, hogy rendeződjenek az ott lévő telkek tulajdonviszonyai és hozzá tudjunk kezdeni a fejlesztéséhez” – szögezte le.

A képviselők legutóbbi sajtótájékoztatójukon már jelezték, hogy a régió egyik legfontosabb kulturális intézményének éléről távozik az igazgató. Csütörtöky József, a Duna Menti Múzeum igazgatója ötéves ciklusa kitöltése előtt kérte nyugdíjaztatását.

További szavazati joggal bíró tagok: Orosz Örs képviselő, Bali Henrietta, a Lévai Múzeum igazgatója, Dušan Káčer, Nyitra megye kulturális főosztályának vezetője, Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere és Daniel Balko, Nyitra alpolgármestere, valamint tanácskozási joggal rendelkezhet még Bauer Ildikó megyei képviselő. A Duna Menti Múzeum igazgatói helyére kiírt pályázati meghallgatásra valószínűleg már szeptemberben sor kerülhet, jegyezte meg.

A Felvidék.ma kérdésére, hogy végül miért vonták vissza Csütörtöky József jelölését, akit eredetileg delegáltak az új igazgató meghallgatására összeállított bizottságba, Andruskó Imre elmondta: kaptak egy levelet a Duna Menti Múzeum munkatársától, Csuthy Andrástól, aki felhívta a figyelmüket arra, hogy a jelenlegi igazgató személye egy ilyen bizottságban összeegyeztethetetlen a megye irányelveivel. „Nem vizsgáltuk a levél igazságtartalmát, de úgy döntöttünk, senkinek sem érdeke a vita, vagy hogy ebből botrány legyen” – fogalmazott. Elmondta, személy szerint annak örülne, ha a múzeum jelenlegi munkatársai közül kerülne ki az új igazgató, ő maga több alkalmas személyt is ismer a posztra. „Nem vagyok a bizottság tagja, de elmondhatom, transzparens döntés fog születni, bárkit választanak, el kell fogadni” – tette még hozzá.

Arra a kérdésünkre, hogy Csütörtöky József igazgató önként lépett-e vissza a bírálóbizottsági tagságtól, azt a választ kaptuk, hogy Becse Norbert módosító javaslatára hívták őt vissza, amit a megyei képviselők nagy többséggel megszavaztak.

A közbeszerzés lezárult, nyáron már átveszik az épületet építkezési területként.

„Ez a múzeum életében az egyik legfontosabb időszak lesz, amit menedzselni is kell. Ehhez hozzájárul még a szintén múzeum alá tartozó izsai Leányvárrra váró projekt menedzselése. Egy dolog a szakmai, a múzeumi teendők ellátása, megint más egy építkezés levezénylése és az UNESCO-s világörökséget érintő tervezés gondozása. Rendkívül komplex feladat lesz, ezeknek a szempontoknak kell megfelelnie az új igazgatónak, illetve a bírálóbizottsági tagoknak is ezeket a szempontokat kell szem előtt tartaniuk” – vélekedett Nyitra megye alelnöke.

(Szalai Erika/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »