Tóth Ferenc: Újból „Színház a határon”

Tóth Ferenc: Újból „Színház a határon”

Merész vállalkozásba fogott néhány évvel ezelőtt a nagyszelmenci „Finire” Csemadok alapszervezete. A latin szó „véget” jelent, s egyben – nomen est omen – előrevetítette mindazokat a gondokat, amelyekkel egy ilyen kezdeményezésnek törvényszerűen meg kell küzdenie. A név az alapítók saját bevallása szerint jelzi: valami újat szeretnének.

Valami mást, nem a hagyományos, sokszor lelkes, ám olykor kissé unalmas Csemadok – rendezvények szellemében. Így indult el a „Színház a határon” rendezvénysorozat, amelynek megálmodói tudatosan azt a közönséget próbálták megszólítani, amely egyébként nem, vagy csak igen nehezen juthat el igazi színházba. Tehát mondjuk az öregeket és a gyerekeket is.

Ami a „véget” illeti, találóbb elnevezést nehezen választhattak volna a rendezők: a falu közepén húzódik az ukrán határ, elválasztva a Szlovákiai oldalon található Nagy- illetve az ukrán Kisszelmencet. (Természetesen mindkét falu lakossága túlnyomórészt magyar nemzetiségű).

A „Finire” első elnöke Matyi Tamás lett, aki sátoraljaújhelyi tanulmányai alatt kedvelte meg a színjátszást. Tamás ma már egy multinacionális budapesti cég munkatársa, a stafétát a „Finire” korábbi alelnöke, Vasil Péter vette át, aki egy lelkes, többnyire fiatalokból álló csapatot vezényel.

Hírdetés

A helyi amatőr csoportokon kívül bemutatkozott itt már például a miskolci 4 Dance Klub, eddig a „Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról”, „A dzsungel könyve” és az „István, a király” szerepelt repertoárjukon, voltak a Sátoraljaújhelyi Művelődési Ház színészei zenés kabaréesttel, a Karcsai Színtársulat a közismert „Sári bíróval”, a kassai Thália „A  vadkan Csotrogányéknál című”  zenés bohózattal,  A Szekér Színház Móricz Zsigmond darabbal, de fellépett szerepelt itt már a népszerű „L” Art pour l” art társulat is, a magyarországi abszurd humor jeles képviselője. Támogatásoknak köszönhetően a belépés mindenki számára ingyenes.

Ez éven november 16-án, azaz szombaton a helyi Dobó István Alapiskola hagyományos rendezvénnyitó műsora után a Burattino Bábszínház, a Galiba Társulat és a Latabár Teátrum játszott, és szervezési okokból egy későbbi időpontban, november 28-án lép a világot jelentő deszkákra a The Art Produkció, Egressy Zoltán „Sóska, sültkrumpli” című darabjával.

A történelmi határmódosítások folyamán ez a vidék már rég elvesztette kapcsolatait az egykori gazdasági – szellemi központokkal, tehát egyrészt Ungvárral és Munkáccsal, másrészt Sárospatakkal. Színházszerető emberek így vagy Kassára járnak előadásokra, ami nyolcvan- száz kilométer, vagy, ahogy a világ kisebbedik, Miskolcra, Budapestre is. (A magyar igazolvány ebben lényegesen segít.)

Az évente többszáz látogatót vonzó eseményre eredetileg sokkal korábbi időpontban került volna sor, ám a tervezett időpontban a terjedő sárgaságjárvány miatt ez sajnos nem volt lehetséges. A szervezőkre járványügyi szempontból nagyon is rájár a rúd: néhány éve a Deregnyőből elterjedő kanyarójárvány, az idén a sárgaság gyors terjedése akadályozta munkájukat.

Tóth Ferenc


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »