„Történelmi hiba” lenne, ha az USA elismerné az orosz területi hódításokat

A lengyel Szejm külügyi bizottságának elnöke és Donald Tusk miniszterelnök Ukrajnáért felelős tanácsadója úgy nyilatkozott, hogy „történelmi hiba” lenne az Egyesült Államok részéről, ha elismerné Oroszország területi hódításait Ukrajnában.

Pawel Kowal, aki a Financial Times című lapnak nyilatkozott, azt mondta: ha Donald Trump kormánya elismerné azokat az új orosz határokat, amelyeket erőszakkal, Ukrajna rovására alakítottak ki, az átlépne egy „vörös vonalat” Közép- és Kelet-Európa számára.

Szerinte világos különbséget kell tenni az olyan ideiglenes megoldások között, amelyek célja a harcok befejezése Ukrajnában, és aközött, hogy valaki teljesítse Oroszország azon elvárásait, hogy elismerjék például a Krím, a Donbasz vagy más ukrán területek bekebelezését – ez szerinte történelmi tévedés lenne.

Hírdetés

Aláhúzta, hogy rettenetes lenne, ha lehetővé tennék Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy tovább terjeszkedjen és „birodalmi Oroszországot” építsen. Úgy véli, nagyon nehéz Ukrajna biztonságáról úgy beszélni, hogy azt elválasztjuk Közép-Európa általános biztonságától. Kiemelte, hogy Trump kizárta az európai partnereket a béketárgyalásokból.

„A politikusoknak könnyű különválasztani a politikai, gazdasági és katonai garanciákat, de ha Ukrajnába valódi, vállalati befektetések érkeznek, azok komoly amerikai garanciákat fognak igényelni” – mondta Kowal.

A Financial Times emlékeztetett arra, hogy 1939-ben Lengyelországot a náci Németország és a Szovjetunió felosztotta egymás között. Később, az 1945-ös jaltai megállapodás alapján, Lengyelország a Szovjetunió befolyási övezetébe került, ami alapvetően átrendezte Európát a második világháború végén.

Teraz.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »