Testvériskolai kapcsolat létesítését kezdeményezte az isztambuli Sait Cordan Ortaokulu iskola a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskolával.
Az ötlettel Kubilay Karahan török–magyar kulturális menedzser kereste fel Ibolya Ildikót, az alapiskola egyik pedagógusát. Isztambul Atasehir kerületében több iskola létesítene európai kapcsolatokat, és Dunaszerdahely is a kiszemelt települések között szerepel.
Idén júniusban iskolánk meghívást kapott egy négynapos isztambuli látogatásra, ahol intézményünket Végh László igazgatóhelyettes, Ibolya Ildikó, az iskola pedagógusa és jómagam képviseltük. Velünk tartott a magyarországi Dunakesziről három iskola vezetősége”
– kezdte beszélgetésünket Ibolya Olivér, a Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója. A küldöttséget a kormánymegbízott, a polgármester és a helyi tanügyi vezető fogadta, akiktől megtudták, hogy Atasehir kerületben 80 ezer diák tanul háromszáz iskolában. Az isztambuli tapasztalatok egyik érdekessége, hogy külön helyszínen, egymástól függetlenül működnek az általános iskola alsó és felső tagozatai. Vannak olyan alsó tagozatos magániskolák, amelyek már a négyéves gyerekeket is fogadják, de a tankötelezettség hat-éves kortól kezdődik.
Küldöttségünk átfogó képet kapott a török oktatási rendszerről, részt vettünk egy állami iskolai ballagáson, de különleges élmény volt a Boszporuszon úszó hajón tartott iskolai bankett is”
– fejtette ki Ibolya Olivér. Október első hetében a dunaszerdahelyi alapiskola fogadta vendégül a török küldöttséget.
Isztambul négy iskolájából tizenegy intézményvezető érkezett a Kodály Zoltán Alapiskolába múlt hét szerdán. Furcsállották, hogy Szlovákiában magyar tannyelvű iskolába látogattak, de a tények ismertetése után megértették a helyzetet.
Dunaszerdahelyi városnézést szerveztünk nekik, majd a polgármester is fogadta a vendégeket. Pozsonyba is elvittük őket, (ha már őseiknek nem sikerült odáig eljutni), és kilátogattunk a bősi vízerőműhöz is, amely a mi csallóközi Boszporuszunk”
– mondta nevetve Ibolya Olivér.
„Nem azt keressük egymásban, ami elválaszt, hanem sokkal inkább azt, ami összeköt bennünket. Szerintünk azért lenne jó kialakítani ezt a kapcsolatot, mert ezáltal a diákok is új barátokat szerezhetnek, más kultúrából és országból származó embereket ismerhetnek meg. A múltunkban vannak közös pontok, mégsem a sebeket szeretnénk feltépni, hanem sokkal inkább előre tekintünk, s a pozitív dolgokra koncentrálunk” – jelentette ki az igazgató.
Előreláthatólag 2023 márciusában látogat majd ki a dunaszerdahelyi diákság Isztambulba, ahol családoknál helyezik el őket, s különféle programokon vesznek majd részt. A kölcsönösség jegyében pedig egy későbbi időpontban a török diákok vendégeskednek Dunaszerdahelyen.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »