Tőlünk már vonat is mehet Kínába

Tőlünk már vonat is mehet Kínába

Harmincéves szünet után újraindult a teherforgalom a Szeged-Röszke vasútvonalon. Az első szerelvény hétfőn este haladt át Szerbia, és onnan a pireuszi kikötő, majd Kína felé a felújított szakaszon.

A Szeged-Röszke vasútvonalat több mint 40 milliárd forintból újították fel. Az átadó ünnepségen Vitézy Dávid, a Technológiai és Ipari Minisztérium közlekedésért felelős államtitkára arról beszélt: a teherszállítás újraindítása lehetővé tette, hogy teljes egészében elkezdődjön a Budapest-Belgrád vasútvonal magyarországi szakaszának rekonstrukciója.

A Budapest-Belgrád vasútvonal létrehozása mögött meghúzódó stratégiai célkitűzés létező és egyre növekvő igényre ad választ:

versenyképesebbé teszi a leginkább környezetbarát szállítási módot,

a vasutat Kína és tágabb értelemben Ázsia, illetve Törökország felől a balkáni útvonalakon Európa magterületeire – hangsúlyozta az államtitkár.

A Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztése egyaránt megoldást jelent a végig szárazföldi – Törökországon keresztüli -, illetve a vízi és vasúti kombinált szállítási igényekre. Így Ázsia felől a legfontosabb vasúti szállítási útvonalak Magyarországon keresztül vezetnek majd, ami óriási gazdaságfejlesztési potenciált nyit meg – közölte.

Hírdetés

A megújult röszkei vonal a szerb oldalon megvalósult beruházással együtt újra összeköti egymással Szegedet és Szabadkát korszerű vasúti pályán.

a szakasz felújításának – a többi között a felsővezetéknek – jövő őszre kell befejeződnie, a személyszállítás akkor indulhat el – mondta Vitézy Dávid.

Pafféri Zoltán, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy a Rail Cargo Hungaria Zrt. húsz vasúti kocsiból álló tehervonata hét év után az első szerelvény, amely áthalad a Szeged-Röszke vonalon. Az 1863-ban épült vonalon 2015-ben szűnt meg a menetrend szerinti közlekedés.

Kiemelte:

a vasút reneszánszát éli,

az Európai Unió 2050-re célul tűzte ki, hogy a rövid- és középtávú árufuvarozásban és személyszállításban 50 százalékkal kell növelni a vasúti, illetve a vízi közlekedés arányát, és ezzel 60 százalékkal mérsékelni a károsanyag-kibocsátást.

A korábbi évekhez képest Budapest és Belgrád között már jelenleg is növekedett az árufuvarozási igény, amely a beruházás elkészültével tud igazán kibontakozni – közölte az elnök-vezérigazgató.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »