Az Európai Bizottság megkezdte az eddiginél több adag vakcina beszerzésre irányuló tárgyalásokat a Pfizer és a BioNTech gyógyszercégekkel a már korábban megrendelt 300 millió dózis oltóanyag mellett – jelentette be az Európai Bizottság illetékes szóvivője, Stefan de Keersmaecker.
Felhívta a figyelmet azonban, hogy az amerikai és német gyógyszeripari vállalatok által közösen kitermelt oltóanyag termelési kapacitásának korlátai nehézségeket okozhatnak az ellátásban. A hétfői sajtótájékoztatón szóba került az is, hogy
az oltóanyagoknak a népességgel arányos elosztása a tagállamok között a folyamat elején akadályokba ütközhet.
„Nyilvánvaló hogy ez egy komplex folyamat, amelynek még csak az elején járunk” – mondta Eric Mamer, a testület szóvivője. Hozzátette:
a bizottság nem felelős azért, hogy tagállamok milyen vakcinát rendelnek, mennyit, illetve hogy milyen módon hajtják végre az oltási programokat.
Az elmúlt 24 órában 11.912 személy kapta meg Romániában a Pfizer BioNTech koronavírus elleni vakcináját, ezzel pedig 25.508-ra nőtt a beoltottak száma Romániában. – közölte hétfőn a COVID-19 elleni oltással kapcsolatos tevékenységeket koordináló országos bizottság (CNCAV).
Mint ismeretes, a Pfizer–BioNTech vakcina forgalomba hozatalát december végén engedélyezte az unió gyógyszerfelügyeleti szerve (EMA) és az Európai Bizottság. Az EMA január 6-án dönt a Moderna biotechnológiai cég által kifejlesztett vakcina forgalomba hozatali jóváhagyásáról.
A Pfizer vakcinája a második oltástól számítva egy hét után fejti ki hatását, tehát összességében egy hónap után nyújt védettséget a koronavírus ellen – jelentette ki a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) járványügyi osztályvezetője.
Az Unió végrehajtó testülete eddig hat gyógyszeripari céggel – AstraZenecával, a Sanofi-GSK-val, a Janssen Pharmaceuticával, a BioNtech-Pfizerrel, a CureVac-kal és a Modernával – kötött hitelmegállapodást, több százmillió különféle hatóanyagú oltószerek felvásárlával kapcsolatban.
Az iskolák megnyitása nem függ a tanárok beoltásától – jelentette ki vasárnap este az országos oltókampány koordinátora, Valeriu Gheorghiţă, aki szerint amúgy a tanügyben dolgozók prioritást élveznek, hiszen létfontosságú tevékenységet látnak el.
Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »