A világjárvány lecsengését követően az orvosok kimerültek, ezenfelül a munkaerőhiány is óriási az egészségügyben.
Szlovákiában minden harmadik beteg műtétre vár, miközben az egészségügyi rendszer hatalmas adósságot halmozott fel, a kórházaknak pedig több tízezer elhalasztott műtétet kellene elvégezniük.
A jó hír az, hogy az orvoslás a pandémia enyhülése után beindult, a rossz viszont az, hogy nincs, aki a beavatkozásokat elvégezze.
A járvány előtti utolsó évben, vagyis 2019-ben a medikusaink több mint 36 ezer sebészeti beavatkozást végeztek, 2020-ban már csak 24 ezret, tehát a csökkenés valóban érzékelhető
– mondta Monika Krišková, a kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) szóvivője.
A betegek jogi védelmével foglalkozó egyesület valamivel részletesebb tájékoztatást nyújtott, a biztosítók ugyanis az elmúlt három évet hasonlították össze.
A műtétek száma 207 ezerrel csökkent, továbbá 355 ezerrel kevesebb volt a kórházi felvétel
– közölte Mária Lévyová, a Betegjogi Szövetség elnöke.
Az elmúlt napokban a kórházak nekiláttak koronavírus-osztályok bezárásának, melynek köszönhetően szépen lassan visszatérnek a régi kerékvágásba, ami lehetővé teszi, hogy a személyzet visszaköltözzön a kórtermekbe, és újrakezdje a munkát.
Mindez tökéletes forgatókönyv lenne, ám akad egy súlyos bökkenő:a világjárvány miatt a személyzet létszáma jelentősen megfogyatkozott. Ha nincs, aki operáljon, a várakozás sokkal hosszabb lesz, az állam pedig ezt nem fogja tudni azonnal megoldani.
(tvnoviny)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »