Tíz év kellett ahhoz, hogy felszámolják a számtalan kistelepülési iskolát és óvodát csődbe vivő Vocational Academy Alapítványt, az ügy ugyanis csak idén januárban zárult le. A korábbi sajtóhírek arról szóltak, hogy a szcientológia egyházhoz kötődő szervezet által megkárosított pedagógusokat csak részben sikerült kártalanítani – tudta meg a Magyar Nemzet.
A Vocational Academy először 2008-ban került a figyelem középpontjába, amikor kiderült: rendkívüli tavaszi szünetet rendeltek el az egyik rábaközi település óvodájában, Vitnyéden, miután minden óvónő azonnali hatállyal beadta felmondását. A tiltakozás oka az volt, hogy az intézményt előző év ősze óta a Vocational Academy Alapítvány működtette, ám többhavi bérrel tartoztak a dolgozóknak, akik fizetés helyett csak ígérgetéseket kaptak. Mint kiderült, a probléma nem volt egyedi, például Sopronkövesden is fél évig fizetés nélkül tanítottak a pedagógusok. A történet vége az lett: az alapítvány több mint 20 intézményt vitt csődbe. A Vocational Academy úgy jutott az iskolák fenntartásához, hogy azt ígérte a súlyos anyagi gondokkal küszködő önkormányzatoknak, amennyiben átengedik nekik az iskolát, a településnek egy fillérjébe sem kerül a működtetés.
A szervezetet alapító Nagy Ottó László a bérükért évek óta harcoló pedagógusokat is becsapta, pénzét később ugyanis egy újabb, Szféra Vocational Academy Szabadszállás nevű alapítványba mentette át, amelyre a tanárok követelése már nem volt érvényes. A történetben megdöbbentő, hogy az új alapítvány is kapott engedélyt iskolák üzemeltetésére – így fel tudta markolni az iskolák után járó több száz millió forintnyi közpénzt. Az engedély pedig – az akkori rossz törvényi szabályozások szerint – járt nekik, miután elbírálásánál csak a törvényi feltételek meglétét vizsgálhatta a főjegyző. Vagyis többek között azt, hogy van-e megfelelő költségvetés, szakszemélyzet és iskolaépület, ezeket pedig teljesítette az alapítvány.
A felszámolás elrendelése iránti kérelmet is az egyik megkárosított pedagógus adta be „elmaradt munkabér, étkezési hozzájárulás, szabadságmegváltás, túlmunka, osztályfőnöki pótlék, felmondási időre járó átlagkereset ki nem fizetése miatt”. Mint kiderült, az alapítványnak összesen közel 900 millió forintos adóssága volt többek közt pénzintézetekkel, az adóhatósággal, közműszolgáltatókkal, valamint több tucat pedagógussal szemben.
A felszámoló végül kevesebb mint 9 millió forintnyi készpénz- és közel 1,1 milliárdnyi tárgyeszközvagyont talált az alapítványnál. A jelzálog- és végrehajtási jog terhelte ingatlanok eladásából viszont csupán alig több mint 163 millió forint folyt be, amely két pénzintézet követelésének részbeni kifizetésére ment el. Vagyis nem volt elegendő a bértartozások kifizetésére. Ezért a felszámoló több mint 80 millió forint összegben a Bérgarancia Alapból kapott támogatást, amely információink szerint még mindig csak az elmaradt járandóságok alig felének, illetve harmadának kifizetésére volt elegendő.
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Magyar Nemzetben jelent meg. A megjelenés időpontja: 2018.03.14.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »