Nyitókép: azarubaika.com
Készpénzzel fizetni sokkal fájdalmasabb, ugyanis ilyenkor fizikailag is szemtanúi vagyunk a pénzünk elvesztésének.
El lehet kerülni azokat az értelmetlen döntéseket, amelyeket a karácsony utáni vásárlási láz során követünk el. A segítségünkre a behaviorális közgazdaságtan lehet, ami a döntéseink során végbemenő torzulásokat vizsgálja.
A döntéseinket olyan irracionális mentális rövidítések befolyásolják, amelyekről gyakran nincs is tudomásunk. Például szívesen várunk 15 percet a sorban egy ingyen fagyiért, holott az órabérünkre átszámolva ez a várakozás egyáltalán nem éri meg. Az az érzés, hogy valami ingyenes, nagyon erős vonzóerő.
A Duke University pszichológusa, Dan Ariely ennek a jelenségnek a buktatóira hívja fel a figyelmet.
A tengerentúli utazásaik során sokan azért ittak sok alkohol, mert ingyenes volt. Vagy a karácsonyi vacsorán azért ették túl magukat, mert grátisz volt. A kellemetlen következmények ellenére mégis valószínű, hogy a viselkedésünket újra megismételnénk. Az, hogy valami ingyen van, erős érzelmi reakciót vált ki belőlünk, ami cselekvésre sarkall.
A fizetés okozta fájdalom
A „ingyen van“ jelenséget azonban a javunkra is lehet fordítani. Amikor fizetésre kerül a sor az étteremben gyakran elosztjuk egymás között a számlát. Ariely azonban azt tanácsolja, hogy mi hívjunk meg valakit vagy hívassuk meg magunkat. Ilyenkor a „fizetéstől való félelem“ jelensége lép életbe, amit minden egyes fizetés során érzünk.
Egy mágneses rezonancia eredményei kimutatták, hogy a fizetés során a neuronpályáink hasonlóan világítanak mint egy kisebb fizikai fájdalom során. Ezenkívül az is kiderült, hogy az legfájdalmasabb az első euró elvesztése, de az már nem növeli a fájdalmat, hogy a vacsoráért 20 vagy 40 eurót fizetünk-e. De minden második ingyenes vacsora összehasonlíthatatlanul nagy boldogságot tud okozni.
A készpénzes fizetés sokkal fájdalmasabb, mint a bankkártyás fizetés
A tudósok azt is vizsgálták, hogy a fizetés módszere befolyással van-e arra a fájdalomra, amit a pénz kifizetésekor érzünk, továbbá mennyi pénzt vagyunk hajlandóak elkölteni. Drazen Prelec pszichológus azt vizsgálta, hogy egy színvonalas magániskola diákjai mennyi pénzt voltak hajlandóak elkölteni egy NBA kosárlabda meccs belépőire.
A diákok egy csoportjának azt mondták a tudósok, hogy csak készpénzben fizethetnek, míg a másik csoportnak azt mondták, hogy csak bankkártyával.
Kiderült, hogy azok a diákok, akik bankkártyával fizetettek a jegyért, kétszer annyit kínáltak érte, mint azok, akik készpénzben fizettek.
A készpénzes fizetés sokkal fájdalmasabb, ugyanis az ember ilyenkor fizikailag is látja a pénze elvesztését. Az, aki a karácsony utáni árleszállítások során nem akar elcsábulni az alacsony áraktól, az fizessen készpénzzel, ugyanis ez a fizetési mód sokkal nagyobb fájdalmat okoz.
Denník N
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »