A The Times azzal kezdi cikkét: a Nyugat abban a hiszemben hozott szankciókat Oroszország ellen, hogy ezzel megpróbálja változásra bírni az orosz elnök politikáját.
Az orosz gazdaság egyik igen tekintélyes szakértője azonban arra figyelmeztet: a szankciók ugyan gyengítik Oroszországot, ellenben erősebbé teszik az elnököt, mert a lakosság és az elit még inkább függ tőle.
Richard Connally szerint Oroszországnak gondokat okoznak a megtorló intézkedések, azonban lassan alkalmazkodik az új körülményekhez. A visszaesés valószínűleg elmarad a várt szinttől, a bevételek viszont az áremelkedés folytán nőnek, így van, miből megvédeni a szavazóbázist a legrosszabb hatásoktól.
Ennél is rosszabb, hogy felgyorsul Moszkva közeledése Kínához.
A háború első néhány hete után visszatértek a normálisra hasonlító állapotok Oroszországban és a nagy többség megélhetése eleve függ a kormánytól vagy valamelyik nagy állami vállalattól. Nem lázadtak az oligarchák sem, amikor külföldi érdekeltségeik jelentős hányadát befagyasztották. Sőt, fokozott hűséget kell tanúsítaniuk a Kreml iránt, mert különben megvádolják őket, hogy az áruló 5. hadoszlophoz tartoznak.
Moszkva szerint a Nyugat hanyatlik, ezért az ország jövőjét és szuverenitását sokkal jobban szolgálja, ha keletre helyezik át a politika súlypontját. A szankciók csak ráerősítenek erre a meggyőződésre. Kína, India és Irán készségesen betölti a rést, vagyis nő a távolság a nyugati partnerektől. Putyin pedig továbbra is azon lesz, hogy a maga javára aknázza ki a szankciókat és azokkal igazolja az elnyomás fokozását, valamint a még inkább transz-atlanti-ellenes irányvonalat.
(Mandiner)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »