A magyar költészet napját Magyarországon 1964 óta április 11-én József Attila születésnapján ünneplik. Ebből az alkalomból minden évben irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal tisztelegnek a magyar líra előtt. Számunkra, felvidéki magyarok számára azért is különleges ez a dátum, mert ezen a napon született idén 122 éve, 1900-ban a magyar irodalom egy másik kiemelkedő alakja, a kassai származású Márai Sándor is.
A pozsonyi Liszt Intézet idén egy felolvasóest keretében emlékezett meg a költészet napjáról, Tétlen figura keresi kirendelt helyét a kockás sakktáblán címmel, amelyen Jókai Ági színművész, valamint Bognár Tamás és Mezőszállási Márk színművészhallgatók előadásában hallhatták a résztvevők ismert magyar költők verseit magyar vagy szlovák nyelven.
A felolvasóestet ez alkalommal a József Attila Ifjúsági Klubbal (JAIK) közösen szervezte a Liszt Intézet, a JAIK tavaszi programsorozata, a Pozsonyi Ifjúsági Napok keretében.
A magyar költészet napjára szerettünk volna mindenképpen olyan verseket hozni, amelyek már szlovák fordításban is megjelentek, vagyis amelyeket már a szlovák közönség is ismerhet.
Ugyan nem hangzott el valamennyi szlovákul, de azokat is látni lehetett a kivetítőn, így egyfajta érzést is megpróbáltunk közvetíteni, hogy milyen ez a vers más nyelven bemutatva vagy felolvasva” – nyilatkozta portálunknak Venyercsan Pál, a pozsonyi Liszt Intézet igazgatója.
Mint mondta, szeretnének hagyományt teremteni azzal, hogy a fiatalokkal közösen szerveznek programokat. „A versek kiválasztása most is közös gondolkodás alapján történt, természetesen figyelembe véve azt a tényt is, hogy melyik jelent meg már szlovák nyelven” – fűzte hozzá az intézetigazgató.
„Idén én Nemes Nagy Ágnessel foglalkozom nagyon sokat, és az a nagy megtiszteltetés ért bennünket, hogy a mai felolvasóestre ellátogattak Nemes Nagy Ágnes jogutódjai, Kerek Veronika és Lengyel Balázs is, ami nagy dolog” – fogalmazott portálunk ama kérdésére Jókai Ági színművésznő, hogy volt-e kedvence a felolvasott versek közül. Mint mondta, ezért kifejezetten örült, hogy Nemes Nagy Ágnes A női táj című verse is elhangozhatott ma este Pozsonyban, mert erre a versre is jellemző Nemes Nagy Ágnes játékossága a költészetében.
De ha valaki igazán megragadott engem, mondjuk gimnazista koromban, akinek az összegyűjtött verseit mindig magamnál hordtam, az természetesen József Attila volt, és az ő versei közül tudom fejből a legtöbbet”
– mondta hozzáfűzve, József Attila költészete egészen gyerekkora óta végigkísérte. „Mindig van egy József Attila-vers, amihez az ember különböző életszakaszokban hozzányúlhat a születéstől a halálig bezárólag” – fogalmazott a színművésznő hozzátéve, talán még Weöres Sándort tudná harmadik kedvencként megemlíteni. Mint mondta, Nemes Nagy Ágnessel együtt Weöres Sándort is olyan embernek tartja, akinek árad az intelligencia a költészetéből is. „József Attila ösztönösebb, de mindhárman úgy tudják a nyelvet alkalmazni ahogy nagyon kevesen” – fűzte még hozzá a művésznő.
Az est második részében a tehetséges galántai gimnazistákból álló Paradigma zenekar előadásában hallhatott megzenésített verseket a közönség a legszebb magyar versek közül.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »