Testvérharc a magyarok között: Az MKP talán el sem indul a következő parlamenti választásokon

Testvérharc a magyarok között: Az MKP talán el sem indul a következő parlamenti választásokon

Hétfői írásunk azonnal felkavarta az állóvizet a felvidéki magyar politikai életben. A Körképen megjelent elemzésünkben elsőként mutattunk rá a kulisszák mögött zajló folyamatokra, adva magyarázatot az egymás után alakuló mozgalmak, összefogások, MKP-s passzivitás valódi okaira.

Mi zajlik a felvidéki politikában? Mindenki megőrült? Dehogyis! Hirdetés(X)

Cikkünk megjelenése után, – ahogy az várható volt -, több nyúl is azonnal kiugrott a bokorból. Az ő reakcióik magyarázatával szolgálunk most 5 pontban, hogy a Körkép.sk olvasói továbbra is értelmezni tudják, mi történik, egy pillanatra sem veszítve szem elől a folyamatokat.

1. Kíméletlen zsarolás

Amit az MKP és az több MKP-s által létrehozott Összefogás Mozgalom tagjai részéről jelenleg látunk, az a kíméletlen, egymással szembeni testvérharc a magyar párt választói bázisának megszerzéséért. A tét, hogy kinek a választási listáján induljon a másik (maradéka) a február végi parlamenti választásokon.

Igen, jól hallja a kedves olvasó: Jelenleg 50 százalék esélye van annak (és ez a szám napról napra növekszik), hogy az MKP el sem indul 2020-as parlamenti választásokon.

Hogyan lesz az Összefogásból változást hozó erő? Hát, így sehogy

2. A politikai nyugdíj veszélye

Csáky Pál és Berényi József képzett politikusokként azonnal átlátta a helyzetet és cikkünk megjelenése után  reagált a történésekre. Ki-ki a maga módján. Csáky egy hosszú, viszonylag tényszerű, helyenként személyeskedő, kemény ütéseket is bevivő elemzésben reagált a közelgő veszélyre, végig védve a mundér (azaz az MKP) becsületét.

Tetszik amit csinálunk? Támogasd a Körképet!

Hírdetés

Csáky félelme egyáltalán nem alaptalan. Jól érzi, hogy számára az MKP választási listája maradt az egyedüli lehetőség. Amennyiben az elkövetkező két hónapban az Összefogás Mozgalom felülkerekedne a magyar párton, Csáky könnyen politikai nyugdíjban találhatja magát.

3. Csáky, Berényi, Bauer, Duray

Részben ugyanezt érzi Berényi József is, aki diplomataként ide is, oda is nyilatkozott. Először igazat adott Csákynak, mellyel lényegében megerősítette pártelnök kollégája állításait, miszerint az Összefogás hazudik, Samu István Új Egység Mozgalma pedig nem elég hatékony. Majd ugyanazzal a lendülettel ki is osztotta Csákyt, miszerint „az MKP-ban nem éppen Pali a legilletékesebb számon kérni a pártfegyelmet.” Berényi ezzel Duray Miklós és Bauer Edit védelmére kelt, akik közül az első Samu István mögött épp azon dolgozik, hogy az Új Egység Mozgalmát átvezesse az Összefogásba, míg Bauer Edit eleve az Összefogást építi.

Igen, Csáky, Berényi, Duray és Bauer az MKP ikonikus alapjai, és jól láthatóan négyen négyfelé húznak. Ez is mutatja, hogy teljes a káosz a párton belül.

4. A helyezkezdők még hallgatnak

Akik viszont több hete, hónapja hallgatnak, (Menyhárt, Őry, a Via Novás ifjak, az MKP Országos Elnökségének további tagjai), azok azért teszik mindezt, mert kivárnak. Még nem tudják ugyanis, hogy számukra milyen nyilatkozat, melyik irány hozhat jobb helyet a választási listán.

Az biztos, hogy bármelyik testvér kerül is ki győztesen a pozícióharcból, annak áldozatai lesznek. Az MKP esetében az évtizedek óta fenntartott pártstruktúra és a jóban-rosszban a magyar párthoz lojális helyi káderek tucatjai, az Összefogás esetében pedig azok a fiatalok, akik most szorgalmasan épp az 5. magyar párt bejegyzéséhez szükséges aláírásokat gyűjtik.

5. Kettős beszéd ezúttal is

És ha már az Összefogásnál tartunk: Az, hogy Berényi nyilvánosan így Csákynak ugrott (nem emlékszünk rá, hogy korábban ilyesmi előfordult volna), az akár kedvező előjel is lehetne az Összefogás számukra.

Ugyanakkor az Összefogás arcai, Orosz Őrs és Mózes Szabolcs az elmúlt napokban több súlyos kommunikációs hibát is elkövettek, melyek óvatosságra intik a választópolgárt, és melyet nehéz lesz megmagyarázniuk. Ezek ugyanis azt jelzik, hogy ugyanazzal a kettős beszéddel indulnak, mint indult anno a Most-Híd is. Bugárék sokáig mást és mást mondtak a szlovák és a magyar sajtónak, most ugyanez a kettősség észlelhető az első perctől kezdve az Összefogás tagja részéről is.

Íme, néhány példa:

Félő, hogy a felvidéki magyar választók nagy része e kíméletlen testvérharcot, gátlástalan hatalomátmentést, önző pozícióhajszát látva inkább otthon marad a parlamenti választások napján.

Király Zsolt


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »