Két évtizede tart az együttműködés Alsószeli és Pannonhalma között. Idén nyáron újabb közös projektet valósított meg a két testvértelepülés.
Az INTERREG V-A Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program Kisprojekt Alapja által támogatott, „A mi fáink – Kisalföldi tájalakítás Pannonhalma és Alsószeli testvértelepüléseken” elnevezésű projekt keretében 2021. augusztus 27-én „Mutasd meg Alsószeli környékét!” helyismereti kirándulást szerveztek a helyi alapiskolák és a Pannonhalmi Szent Benedek Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola tanulói számára. Kovács Lajos, Alsószeli polgármestere elmondta, a projekt célja, hogy a fás területeket növeljék és arborétumot létesítsenek Alsószeliben, hogy környezetvédelmi aktivitásokat indítsanak el a két településen. “Mindössze 5 százaléknyi erdős terület van a településen, ezen mindenképpen változtatni szerettünk volna, hogy a klímaváltozás hatásait is csökkentsük valamelyest. A falu szélén, a határban 150 nagyméretű fa kiültetésével szélfogókat alakítottunk ki, a Dudvág egykori medrében arborétumot szeretnénk létrehozni. Ehhez elültettünk 20 fát, 30 bokrot és 30 gyógynövényt. Ha kicsit megnőnek a növények, tájékoztató táblákat szeretnénk melléjük kihelyezni, amelyeken magyarul, szlovákul, angolul és latinul lesz feltüntetve, hogy mi micsoda” – fogalmazott a polgármester. A fák kiválasztásakor ügyeltek arra, hogy őshonos fajtákat válasszanak, egyebek mellett tölgyet, fűzt, fekete diót és hársfát, mezei juhart, nyárfát, vadcseresznyét, vadalmát és vadkörtét ültettek. A projekt része volt az is, hogy a pannonhalmi gyerekek a helyiekkel természetismereti napot tartottak. Megnézték az arborétumot, a vadászházat, a Kandia tó növény- és állatvilágát, valamint megismerték a történetét. A polgármestertől azt is megtudtuk, hogy azért szervezték a programok egy részét a Kandia nevű tónál, mert az akkor jött létre, amikor az egykor a falun át folyó Dudvágot a helyiek az 1970-es években eltérítették, egy részét feltöltötték. “Az erősen szennyezett folyó bűze elviselhetetlen volt, ezért a falu széléről földet hordtak bele és egy szakaszát teljesen feltöltötték. A kikotort föld helyén a megemelkedett talajvízzel kisebb tavak keletkeztek, amelyeket aztán egy nagy tóvá alakították, így jött létre a Kandia, amely most már a helyi horgászok kedvelt halastava” – tette hozzá Kovács Lajos. Itt próbálhatták ki a gyerekek az aqua zorbingot, vagyis gömbözést és csónakázhattak a tavon. A focipályán a body zorbingot gyakorolták, valamint az evezőpadokon is komoly versenyek zajlottak. A nap folyamán a vadászházban megnézhették a környék állatait bemutató kiállítást, valamint egy helyi amatőr fotós, Kozma Gyuri madarakról és állatokról készült fotósorozatát. A közös ebédet a közösségi kemencéknél fogyasztották el a résztvevők, ahol helyben sült finomságokkal kínálták őket, délután pedig a helyi szarvasmarha telepre látogattak a gyerekek, ahol borjúkat etettek, itattak közösen.
Az alsószeli gyerekek júniusban vettek részt hasonló rendezvényen Pannonhalmán. Fátrai Eszter projektmenedzser kifejtette, nagyon jó viszonyt ápolnak az alsószeliekkel. “Az utóbbi években több közös projektben is részt vettünk, például a kemencés projektünk volt nagyon sikeres, amikor mindkét településen közösségi kemencék épültek, vagy az Alszikkal, vagyis az Alsószeli Szabadidő Klubbal közösen a Jurtanapok előkészítő táborát rendeztük, Pannonhalmán pedig egy interdiszciplináris tudományos hetet szerveztünk. Mindegyik rendezvényen közösen vettek részt pannonhalmi és alsószeli gyerekek. Ezt az együttműködést továbbfolytatva adtuk be a pályázatot a parkosítási, fásítási projektre, amelynek keretében Pannonhalmán négy közterületet újítottunk fel és parkosítottunk, fákat, virágokat ültettünk, valamint természetjáró programokat szerveztünk a gyerekeknek a pannonhalmi arborétumban és növénykertben. Remélem a testvérvárosi kapcsolat hosszú távon fönnmarad. Nagyon tetszik a település hangulata, a közösség összetartása pedig példaértékű” – hangsúlyozta Fátrai Eszter.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »