Teremtésvédelmi kalendárium – Pihen a Balaton

A Naphimnusz Teremtésvédelmi Egyesülettel együttműködésben „Teremtésvédelmi kalendáriummal” jelentkezünk kéthetente azonos időben. Állandó szerzőnk arra figyelmeztet, nem is tudjuk, mit művelünk vizeinkkel a fürdés, a turizmus és más hatások által.

Vége a nyárnak, pihen a Balaton. Nyugodt és tiszta vizű, szinte érezni a délutáni naplementében, hogy „hálásan piheg”. A vízimadarak, kacsák, sirályok hangja messze hallatszik, és néha-néha a csendben egy-egy kócsag szárnyrebbenését is hallhatjuk. A fákról behordott levelek hullanak a partmenti vízbe, közöttük sikló úszik háborítatlan, csérek húznak el messze, hattyúcsapat száll le a közelben. Nappal talán ilyenkor legszebb kék az ég, délután gyorsabban hűl a levegő, itt az ősz: a fecskék már rég elszálltak, ritkulnak a fák levelei, lassan sárgulni kezd a nád.

Nem is gondoljuk, hogy mennyire megterhelő a tó ökológiai rendszerére a fürdőzős, hajókázós néhány hónap. Idén talán kisebb volt a terhelésből származó kártétel, mert a vízszintek nagyon jók voltak ahhoz képest, amilyen tavaly és tavalyelőtt volt, ami azért is fontos, mert minél nagyobb tömegű a víz, annál jobban tudja majd önmagát regenerálni a téli félév folyamán.

Hetekkel ezelőtt a chemistryworld.com tudományos online folyóiratban egy USA-beli kutatásról megjelenő cikkben egy kis folyó vízminőségének változásáról írtak. A Colorado állambeli Clear Creek pataknak egy olyan hétvégéjét választották, amikor különösen sokan fürödtek a szabad vízben. Az analitikus vizsgálatok során konkrét szervetlen, köztük fémeket, nanorészecskéket, valamint szerves, például gyógyszerekből származó szennyeződéseket kerestek. A csapat a patak mikrobiomját is megvizsgálta. Az elemzés során olyan illegális kábítószereket is találtak, mint a kokain, a helyi érzéstelenítő lidokain, rohamok elleni gyógyszerek és lágyítók. Szerves fényvédőket és UV-szűrőket és különféle felületekre használatos segédanyagokat is kimutattak. Szerves fényvédő összetevőket, például avobenzont és oxibenzont is találtak, amelyek súlyosan károsítják a környezetet, negatívan hatnak a vízi szervezetekre. A legtöbb ilyen vegyület, amely a vízbe kerül, a test lemosásának eredménye, mint például a fényvédők és a testápolási termékek.

Az előbbi cikk miatt kezdett érdekelni, hogy a Balatonról mit tudunk e téren. S kiderült, hogy nagyon sokat tudnak az ezzel foglalkozó kutatók. A Tihanyban működő limnológiai kutatóintézetben is folynak fentihez hasonló, de annál jóval átfogóbb vizsgálatok. Ezen kutatások célja a Balatonban és vízgyűjtőjén kimutatható ember által okozott szennyezések és azok komplex élettani és toxikológiai hatásvizsgálata. Sok-sok kutatás és doktori dolgozat született már e témakörben. Készültek régebben a tó nehézfém-szennyeződésével kapcsolatos átfogó vizsgálatok, amelyekben már húsz évvel ezelőtt megállapították, hogy jelentősen csökkent ez a szennyeződés.

Hírdetés

Ugyanakkor napjainkban is folynak friss monitoringon alapuló kutatások. Teljesen világos, hogy az ember mindennapi tevékenysége során, életvitelének, jólétének biztosítása érdekében, az ipar és a mezőgazdaság számos szintetikus termékét (például műanyagok, tisztítószerek, fertőtlenítők, rovarirtók, kozmetikumok, gyógyszerek, rekreációs szerek, stb.) használja.

Egy OECD-kutatás szerint a gazdaságban, társadalomban használt több százezer vegyület toxikológiai hatásai ugyan nagyjából ismert, de az ún. ökotoxikológiai hatások nem vagy nagyon kevéssé. Ami annyit jelent, hogy

Ezek végtermékei és/vagy bomlástermékei, akár közvetett (például akár a szennyvíztisztítás után) vagy közvetlen módon (például a turizmusból származóan) megjelennek a felszíni vizekben, patakokban, folyókban, tavakban, hatást gyakorolva az ott élő vízi ökoszisztémák elemeire. Olyan hatások is lehetnek, amelyekre első megközelítésben nem is gondolnánk, ezért a kutatásoknak olyan célja is van a kutatóintézet honlapjának tanúsága szerint, hogy kiderítsék, milyen megváltozó viselkedési mintázatokat okoznak az emberi hatások az ökológiai rendszerekben, és hogy ennek a hátterében milyen változások lehetnek egyedi, szövet-, sejt- és molekuláris szinteken.

Idén tisztábbnak tűnt a Balaton vize, mint az előző években: egy-másfél méterre tökéletesen le lehetett látni, és az érintése még ősz elején is selymes, üde volt. De abban is biztosak lehetünk, hogy sok szenny, vegyi anyag terhelte ezen a nyáron is. Itt az ideje a pihenésnek, tisztulásnak.

Szöveg és kép: Nemes Csaba

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »