Ténylegesen végveszélybe került az Ukrajnán keresztüli gázszállítás?

Ténylegesen végveszélybe került az Ukrajnán keresztüli gázszállítás?

Szerdán Ungváron találkozott Robert Fico (Smer) szlovák és Denisz Smihal ukrán miniszterelnök. A találkozó után pedig Fico kijelentette, hogy arról is tárgyaltak, hogy folytatódni fog az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja Szlovákia felé. Ezt az ukrán fél letagadta, hogy nyomatékosította, hogy az Oroszországgal kötött, idén lejáró tranzitszerzőst nem hosszabbítják meg, mi több, tárgyalni sem hajlandók róla.

mondta Fico.

Később az ukrán kormányhivatal azonban cáfolta állításait, jelezve, hogy az ukrán tervek nem változtak, a 2024. végén lejáró tranzitszerződésről nem fognak tárgyalni az oroszokkal.

Miután a szlovák sajtó felfedezte az ellentmondást, megkeresték Ficot a kérdéssel, hogy most akkor mi is történt valójában a tárgyaláson. Fico azt válaszolta:

„Tisztelem Smihal miniszterelnök urat, de feltételezem, hogy nem annyira jártas a politikában, mint én, ezért azt javaslom minden politikusnak, hogy ha valamiről nem akar beszélni, akkor ne beszélje róla”

mondta Fico, azt a benyomást keltve, hogy az ukrán fél részéről tényleg felvetődött a tranzit meghosszabbításának lehetősége, de ezt nem akarják beismerni (ha ez így van, akkor az ukrán álláspont alkupozíció, nem végleges döntés, és a játszma arról szól, hogy feljebb srófolják a tranzitért kérhető árat).

Fico jelezte, hogy megérti az ukrán álláspontot, de Szlovákiának nincsenek olyan politikai kifogásai az orosz gáz ellen, mint Ukrajnának.

Hírdetés

„Ha találnak olyan megoldást a gáztranzitra, ami biztosítja Ukrajna számára a tranzitdíjat, annak én csak örülni fogok”

mondta.

A helyzet összetettségét mutatja, hogy még a szakmabeliek sem tudják megjósolni, végül hogyan döntenek az ukránok. A Szlovák Gáz- és Gázolajszövetség (SPNZ) véleménye szerint az orosz gáz ukrán tranzitjának ügye messze nincs még lezárva. Ők úgy látják, hogy megoldást az hozhatna, ha az orosz-ukrán határnál egy harmadik fél vásárolná meg a gázt az oroszoktól, majd adná el Európába, lebonyolítva a gáz szállítását Ukrajnán keresztül.

Ismét megjegyezzük, ha ez tényleg így lesz, érdemes lesz figyelni, hogy milyen cég, milyen tulajdonosi háttérrel kapja meg Közép-Európa energiaellátásának kulcsát, hogy közbeiktatott láncszemként lefölözze a jelenleg még mindig olcsóbbnak számító orosz gáz várható hasznát.

Jelenleg Szlovákia képes más forrásokból pótolni az orosz gázt, de nem képes azt teljesen kiváltani. És nevezze bármilyen oroszbérencnek Ficot az ellenzék, a kormány még mindig tartja magát ahhoz az uniós programhoz, ami szerint 2027-ben minden orosz fosszilis tüzelőanyag importját leállítják az EU-ban.

A Szlovák Gázművek (SPP) hat különböző beszállítóval kötött szerződést norvég gázra, van egyezség Olaszországgal is.

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »