A kormány társadalmi egyeztetésre bocsátotta a szakszervezetekkel folytatott tárgyalásokat új alapra helyező javaslatát.
A Belügyminisztérium (BM) – az Európai Bizottsággal kötött megállapodás alapján – arra tesz javaslatot, hogy miniszteri rendelet rögzítse: ha nincs olyan szakszervezet, amely tagjainak létszáma eléri a köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban és munkaviszonyban állók tíz százalékát, úgy a legnagyobb taglétszámú szakszervezet rendelkezik az ágazati szintű érdekegyeztetésben véleményezési és konzultációs joggal a foglalkoztatottak munkaügyi és szociális érdekeit érintő javaslatoknál.
A tárca közleményében azt írta: a rendelkezésre azért van szükség, mert
a szakszervezetek taglétszáma az utóbbi években jelentős mértékben, a törvényben rögzített 10 százalékos reprezentativitási küszöb alá csökkent.
A Belügyminisztérium miniszteri rendeletben rögzítendő vállalása, hogy ennek ellenére az eddigi egyeztetési gyakorlatot fenntartja, és a legnagyobb pedagógus-szakszervezetnek ezt a lehetőséget biztosítja.
Ha vitatott lenne, hogy melyik szakszervezet a legnagyobb, ezt a kérdést a szakszervezetek igazolt taglétszáma alapján dönti el a minisztérium – olvasható a közleményben.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »