Félelmetes folyamatok zajlanak az olaj- és földgázpiacon, esnek a tőzsdeindexek, beszakadt a forint, egy euróért délelőtt már 400 forintot adtak. Mi történik?
Vizsgálja az amerikai képviselőház annak lehetőségét, hogy törvényt fogadjanak el az orosz kőolaj és egyéb energiatermékek importjának betiltásáról az ukrajnai háború miatt – közölte Nancy Pelosi, a képviselőház demokrata párti elnöke. A házelnök kiemelte: olyan szigorú törvény kidolgozásán munkálkodnak, amellyel még jobban el tudnák szigetelni Oroszországot a globális gazdaságban. E bejelentés hatására a világ legfontosabb nyersanyagának, a kőolajnak árfolyama ma 15-18 százalékot emelkedett, évtizedes csúcsra repült az árfolyam – utoljára 2008 nyarán volt drágább a nyersolaj világpiaci ára. Az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként (159 liter) a mai 11,65 dollár emelkedéssel, 130 dolláron állt délelőtt. Egybevetésül: az év elején 68 dollár körüli volt az olajár.
Jelentősen, több mint 40 százalékkal emelkedett, és ezzel újabb rekordszintre nőtt a gáz ára hétfőn a kereskedés első órájában a meghatározó fontosságú holland gáztőzsdén. Az Ukrajna elleni orosz háború mellett a gáz árát erősíti, hogy a héten hidegebbre fordul az időjárás Európában, jelentősen visszaesett a szélenergiatermelés és bizonytalanná vált az orosz LNG- és olajexport.
A hétvégi 386 forintról 400 forintig emelkedett az euró ára a délelőtti kereskedésben – ezzel a nyitás óta 3 százalékot gyengült a forint. Eközben a lengyel złoty csak 1,4 százalékot esett, a cseh korona pedig 0,6 százalékot gyengült. Már pénteken is voltak jelei, hogy a háborús hírekre rosszabbul reagál a forint, mint a másik két közép-európia deviza. Az olajembargó hírére az ázsiai és európai tőzsdék is estek – ez a válság gyűrűzött be a forintpiacra a 400 forintos euró képében. Ebből adódóan Magyarországon az infláció 10 százalékra lőhet ki.
(MTI, Portf. Npsz)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »