Távozik Oroszországból a nemkívánatossá nyilvánított amerikai alapítvány

Oroszországi irodájának bezárását jelentette be szerdán az emberi jogok képviseletét hirdető amerikai MacArthur Alapítvány, azután, hogy orosz parlamenti képviselők feltették a nemkívánatos szervezetek listájára.

Az orosz törvényhozás 2012-ben hagyta jóvá az úgynevezett külföldiügynök-törvényt. A sokat bírált szabályozás szerint amennyiben az oroszországi nem kormányzati szervezetek (NGO-k) külföldi támogatással működnek és politikai tevékenységet folytatnak, külföldi ügynökként kell nyilvántartásba vétetniük magukat. Ellenkező esetben félmillió rubelig terjedő pénzbüntetéssel sújthatók. A parlament felsőháza (a Szövetségi Tanács) pedig 2015. július 8-án tucatnyi külföldi nem kormányzati szervezetet (NGO) nemkívánatossá nyilvánított és kezdeményezte kitiltásukat.

Oroszországban a külföldi ügynök megjelölést a sztálini korszakban alkalmazták a valóságos és feltételezett ellenzékiekre, de az 1970-es és 1980-as években is használták a kifejezést olyan ellenzéki személyekre, akikről a szovjet hatóságok azt állították, hogy a "Nyugat zsoldjában állnak".

Hírdetés

A MacArthur Alapítvány, amely kiemelte, hogy az Egyesült Államok kormányától teljesen független, és nem kap tőle támogatást, szerdai közleményében azt írta, hogy az elmúlt időben Oroszországban elfogadott és hatályba helyezett számos törvény szinte lehetetlenné teszi nemzetközi alapítványok hatékony működését, továbbá, hogy érdemlegesen támogassák a helyi civil társadalmat. (Természetesen függetlenül és kiegyensúlyozottan, még véletlenül sem Washington Moszkváéval ütköző érdekei szerint tennék ezt – a szerk.)

A dokumentumban hangsúlyozták, hogy az említett orosz törvények, az orosz honatyák különböző nyilatkozatai, a Szövetségi Tanács júliusi listája világossá teszi, hogy az orosz kormány nem látja szívesen a MacArthur Alapítvány folyamatos jelenlétét az országban.

(MTI)


Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »