Elképesztő mennyiségű bevándorló befogadására készül az Egyesült Királyság. A brit kormány hivatalos weboldalán jelentette be, hogy megkezdi a Szívélyes fogadtatás műveletet (Operation Warm Welcome), mely során húszezer afgán migránsnak biztosítja majd, hogy tartósan letelepedhessen, és új életet kezdhessen a szigetországban. Eközben az Európai Unióból érkező állampolgárok fogadtatása sokkal jegesebb, velük szemben az Egyesült Királyság bevezetett egy pontalapú bevándorlási rendszert.
Jelentős kormányközi erőfeszítések zajlanak Szívélyes fogadtatás művelet elnevezéssel annak biztosítása érdekében, hogy az Egyesült Királyságba érkező afgánok megkapják azt a létfontosságú támogatást, amelyre szükségük van ahhoz, hogy újjáépítsék életüket, munkát találjanak, továbbtanuljanak és beilleszkedjenek helyi közösségeikbe – olvasható a brit kormányzati oldalon.
Az új bevándorlási terv részeként a kormány úgy határozott, hogy az Egyesült Királyságba áttelepítési útvonalakon érkezők azonnali határozatlan idejű tartózkodási engedélyt kapnak. Most, szeptember 1-jén a belügyminiszter, Priti Patel bejelentette, hogy ez vonatkozik azokra az afgánokra is, akik együttműködtek a brit hadsereggel és az Egyesült Királyság kormányával Afganisztánban. „Ezzel életüket kockáztatták, ami azt jelenti, hogy most minden időkorlát nélkül tartózkodhatnak az Egyesült Királyságban.”
Mindemellett a brit kormány azt is bejelentette, hogy az afganisztáni áthelyezési és segélyezési politika értelmében az Egyesült Királyságba már áttelepített személyek ingyenesen jelentkezhetnek, hogy ideiglenes tartózkodási engedélyüket határozatlan idejűvé alakítsák át. „Ez bizonyosságot és stabilitást ad az afgánoknak, hogy életüket újjáépíthessék, korlátozás nélkül dolgozhassanak, és lehetőséget kapjanak arra, hogy a jövőben brit állampolgárságot kérjenek” – olvasható brit kormányoldalon.
A bejelentésben kifejtik azt is, hogy a migránsok befogadása mekkora kormányzati támogatással jár:
A fentiek alapján kijelenthető, hogy a brit kormány legkevesebb 220 millió fontot (89,13 milliárd forint) szán az Afganisztán területéről érkező migránsok betelepítésére.
Ez a költség a következő években tovább nőhet, hiszen a 91 százaléka, ami az afgán bevándorlók letelepedését segítő rendszert hivatott finanszírozni, csupán egyetlen év költségvetése.
Az egyelőre kérdéses, hogy a brit kormány milyen ellenőrzéseknek veti alá az afgán bevándorlókat, hiszen az áttelepítés már megkezdődött és rohamléptekkel halad. A kormányzati tájékoztatás szerint már 700 migráns hagyta el a karantént Nagy-Britanniában.
Pedig nem árt a szigorú átvilágítás, Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka az afganisztáni kimenekítés után – mely során összesen 540 főt hoztak ki épségben az országból a magyar katonák – elmondta, más nemzetek mentőakciója alatt előfordult, hogy egy kimenekített (vélhetően a menekültek közé beférkőzött tálib harcos) éppen a WC-ben szerelt fel robbanószerkezetet, amikor rátaláltak.
Miközben Boris Johnson miniszterelnök kormányzata migránsok tízezreit készül rövid idő alatt, feltétel nélkül befogadni, a Brexit óta az EU-s állampolgárok fogadtatása sokkal jegesebb.
Az Egyesült Királyság és az Európai Unió között 2020. december 31-én megszűnt a szabad mozgás, így a britek 2021. január 1-jén bevezettek egy pontalapú bevándorlási rendszert.
Ha egy uniós állampolgár – aki 2020. december 31. előtt nem az Egyesült Királyságban élt, és nem rendelkezik a kilépési megállapodás alapján jogokkal – január 1. után az Egyesült Királyságban szeretne tanulni vagy dolgozni, akkor meg kell felelnie bizonyos követelményeknek. Át kell esnie bizonyos ellenőrzéseken, többek között a bűnügyi nyilvántartási ellenőrzésen – olvasható a brit kormány oldalán.
A turisták továbbra is ellátogathatnak az Egyesült Királyságba, vízum nélkül legfeljebb 6 hónapra, de ezen felül kemény határvonalat húztak meg az uniós polgárokkal szemben, melynek a lényege, hogy csakis a tanult, képzett munkaerő (egészségügyi dolgozó expressz elsőbbséggel) vagy az ösztöndíjas diák juthat át könnyen a határon.
Itt sem elég azonban a képzettség vagy az ösztöndíj, további feltételeket is támasztanak. Egy munkavállalónak például rendelkeznie kell a képesítésének megfelelő állásajánlattal egy a brit belügyminisztérium által jóváhagyott támogatótól, illetve B1-es szintű angolnyelv-tudással.
A diákok esetében is van egy komoly fenntartás, a nyelvtudáson túl a jelentkezőnek elegendő pénzzel kell rendelkeznie önmaga eltartásához és a tanfolyam kifizetéséhez, valamint igazolnia kell, hogy beutazásának tényleg az Egyesült Királyságban való tanulás a célja.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »