Táncoltak a parlamentben, kitiltották őket Vrabec Mária2025. 06. 05., cs – 14:33
A parlamentből való kitiltással büntette az új-zélandi házelnök azokat a képviselőket, akik a maori haka tánccal tiltakoztak az őslakosokat sújtó törvénytervezet ellen.
Novemberben fél órára meg kellett szakítani az új-zélandi parlament ülését, amikor
Hana-Rawhiti Maipi-Clarke ellenzéki képviselő felszólalása helyett széttépte a szavazásra bocsátott törvényjavaslatot és az ellenzék többi tagjával táncra perdült.
A parlament a kormánykoalíció Act nevű kis jobboldali pártjának törvényjavaslatáról tárgyalt, amely újraértelmezné az 1840-es waitangi szerződést. A megállapodás egykor a britek és a maori törzsek között született meg, és bár törvénybe sosem iktatták, az ebben foglalt, kisebbséget védő alapelveket több jogszabályba átültették. A parlamenti tiltakozó akció után Maipi-Clarke-ot kivezették az ülésteremből, a félórás szünet után pedig a képviselők megszavazták a javaslatot.
A wellingtoni törvényhozó testület hónapokig vitázott arról, milyen büntetést érdemelnek a táncra perdülő képviselők. A döntés ma született meg: Hana-Rawhiti Maipi-Clarke-t hét napra a táncban hozzá csatlakozókat huszonegy napra kitiltották a parlamentből.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »


