Tanácsok hasmenés és székrekedés esetére

Tanácsok hasmenés és székrekedés esetére

Másként kell kezelni a hasmenést és székrekedést súlyos betegeknél, daganatos betegségben szenvedőknél? Mire figyeljünk oda az étrend összeállításakor? Cikkünkből megtudhatja, milyen diétával mérsékelhetőek a panaszok.

Hasmenéskor az a legfontosabb, hogy a szervezet folyadék- és elektrolit-egyensúlya fennmaradjon, illetve a megbetegedett nyálkahártya minél hamarabb meggyógyuljon. Súlyos betegek esetében is javarészt ugyanaz a diéta, mint amit egészséges embereknél alkalmazunk hasmenéskor – írja a Házipatika.com. 

Egyes esetekben nagyon jó hatással van, ha az illető kizárólag folyékony ételt kap, például 3-4 deciliter rizs- vagy zabnyáklevest, erőlevest és gyümölcsleveket. A legjobb az alma-, birsalma-, meggy- és a sárgarépalé, mert ezeknek magas a pektintartalma. A felsorolt gyümölcsöket reszelve vagy turmixolva is meg lehet enni, és adhatunk hozzájuk banánt is. Ezek a gyümölcsök, gyümölcslevek a folyadék- és káliumpótlás szempontjából is nagyon fontosak. Nátriumot az ételek, italok enyhe sózásával is pótolhatunk. 

Hasmenés esetén kerülje a barna és fekete kenyeret, rozsos és magvas péksüteményeket, rostos ivóleveket, müzliket, dióféléket, pattogatott és főtt kukoricát, hüvelyeseket. Segíthet a kakaó, de ebben az esetben vízzel készítse. A savanyított tejtermékek (túró, joghurt, kefir, sajt) fogyasztása engedélyezett, sok esetben kifejezetten hasznos, mivel segít a károsodott bélflóra helyreállításában. Lehet enni rizst, burgonyát (vízben főzve vagy püréként elkészítve), másnapos kenyeret, pirítóst. Ha a hasmenés már enyhül, akkor (továbbra is kis mennyiségben) fogyasztható főtt rizs, banán, almapüré, krumplipüré, alacsony zsírtartamú sajt, pirítós, később esetleg sovány hús, főtt zöldség. Továbbra is sok folyadékot kell fogyasztani. Zsíros, illetve zsiradékban párolt vagy zsiradékban sült dolgokat ne adjunk, a főzés és a gőzben párolás a leghelyesebb eljárás az étel elkészítésére.

Hírdetés

Jót tesz a nagyon erős fekete tea, mert lassítja a bélmozgást. Ezt úgy készítsük, hogy a tealeveleket vagy a filtert 5-6 percig főzzük. Gyógyteákat is lehet inni, ha valaki szereti. Az alábbi növényeket ajánlják hasmenés idejére: zsálya, üröm, áfonya, borsmenta, csalán, édeskömény, kamilla, tölgyfakéregtea, gyömbérgyökér, vérontó pimpófű-tea valamint lándzsás útifű leveléből készült tea. Ezekből összesen napi 3 csészénél ne igyunk többet! A szakirodalom szerint fűszerezni borsmentával és citromfűvel érdemes, mert ezek jót tesznek hasmenéskor. 

Igyon a beteg naponta három liter folyadékot. Fogyasszon több teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, barna kenyeret, rizscipót, Graham kenyeret, ételeibe is tehet zab- vagy búzakorpát. Ez idő alatt ne egyen kakaót és csokoládét, fehér kenyeret és kalácsot. Erős fűszereket csak módjával használjon, hasznos lehet viszont, ha a fehérmustár-maggal ízesíti az ételeit. Jót tesz a méz, spenót(lé), paradicsom, vöröshagyma, fokhagyma, káposzta, szilva, dinnye, barack, ribizli, eper, málna, füge. Megindíthatja a bélmozgást esténként 1 evőkanál tamarinduszlekvár fogyasztása, vagy az, ha naponta háromszor 1 púpozott teáskanál darált lenmagot fél liter vízzel megiszik a beteg. Ha képes erre, akkor mozogjon kicsit többet akár otthon, akár az utcán.

Székelési ingert válthat ki az éhgyomorra ivott hideg víz, aludttej, kefir, joghurt, író, savanyú káposzta leve. Jót tesz a narancs- és grapefruitlé, esetleg keserűvizek kortyolgatása. Ha teázik, akkor csak világosra főzött teát igyon, ha viszont szereti a kávét, akkor abból naponta 2 adaggal ihat, mert a koffein serkenti a bélmozgást.

Az alábbi gyógyteákat tartják hasznosnak székrekedés idején: csalán, ezerjófű, gyermekláncfű, szennalevél, szennamag, kutyabengekéreg, hibiszkuszvirág, csipkebogyó, málnalevél, földiszederlevél, citromfűlevél, borsmentalevél – ebből összesen maximum 1 liternyit ihat meg naponta. 


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »