Tajvani elnök: Kínának nincs joga Tajvan képviseletére

Tajvani elnök: Kínának nincs joga Tajvan képviseletére

Tajvani elnök: Kínának nincs joga Tajvan képviseletére Mészáros Richárd2024. 10. 10., cs – 10:18

Kínának nincs joga Tajvan képviseletére, mivel „nem alárendeltjei egymásnak” – jelentette ki csütörtökön Laj Csing-tö köztársasági elnök a Tajvan nemzeti ünnepe alkalmából tartott beszédében.

Hírdetés

A tajvani elnök hangsúlyozta, hogy kész „ellenállni az annexiónak” vagy a tajvani szuverenitás megsértésének. Ugyanakkor hozzátette: kormánya továbbra is támogatni fogja a Tajvan és Kína közötti párbeszédet és cserekapcsolatokat, mivel a Tajvani-szoroson átívelő béke és stabilitás fenntartására törekszik. 

Tajvanon a kínai császárság végét jelentő 1911-es felkelés kitörésének évfordulója, október 10. nemzeti ünnep. A sziget 1949, a kínai kommunisták polgárháborús győzelme óta önálló kormánnyal rendelkezik, Peking ugyanakkor Kína részének, szakadár tartománynak tekinti Tajvant. 

Laj megválasztása utáni első hivatalos ünnepi beszédében kiemelte: megszívlelte a leckét, amit a korábbi nemzedékektől tanult, akik „legyőzték az önkényuralmat, áldozatot hoztak a demokráciáért, és elkötelezték magukat mellette”. Elnöksége egyik fő küldetésének nevezte, hogy egyesítse a 23 millió lakosú Tajvant.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »