Ha ránézünk a 2015-ös költségvetésre, azt látjuk, hogy kevesebb jut mindenfajta jóléti kiadásra, oktatásra, egészségügyre, szociális kiadásokra, a változás pedig radikális 2010-hez képest. Ha pedig beljebb megyünk, a szociális kiadásokon belül katasztrofálisan alakulnak a számok.
Ma Magyarországon, egyes számok szerint, a társadalom harmada él szegénységben, erre a problémára pedig a kormány válasza annyi, hogy aki akar, tud boldogulni. Csakhogy ez nem igaz. A munkakeresésnek, a tanulásnak vannak előfeltételei. Üres hassal nem lehet dolgozni vagy tanulni, tanszerek nélkül nincs oktatás, tudás nélkül pedig nincs munkavállalás.
A kormány a költségvetési kiadások szempontjából, a szegénységből való kitörés egyetlen útjának a közmunkát teszi meg. A szociális támogatások összege 2010 óta a felére csökkent, 330 milliárdról 170 milliárdra, miközben az ezt kiegészítő támogatási rendszert idén megszünteti a kormány, pedig a szegénységben élők száma 2010 óta folyamatosan nő, és nincs is esély a jó irányú változásra.
A szociális támogatásokon belül egyetlen tétel emelkedik, a közmunkásokra jutó pénz. Ez viszont több okból sem ad kitörési lehetőséget, sőt még el is zárja a kitörés csatornáit, hiszen aki közmunkát végez, nem tudja képezni magát, kevesebb esélye van állást keresni.
A Magyar Szegénységellenes Hálózat kutatása szerint a közmunkások 59%-nál előfordult az elmúlt egy évben, hogy nem jutott pénze ennivalóra, 43%-uk volt, hogy nem tudta fűteni a lakását az elmúlt egy évben. Ennivaló, fűtés és, mondjuk, ruhára, közlekedésre jutó pénz nélkül pedig elképzelhetetlen az álláskeresés.
Ez lenne a kitörési pont? Ez lenne az a lehetőség, amellyel minden ember, ha akar, tud boldogulni az országban? Miközben pedig tudjuk, a közmunkások elenyésző része tud a közmunka után piaci vagy állami állásban elhelyezkedni, a fent említett okok miatt.
De a közmunka hatalmi módszer is, mivel a településvezetők és az állam dönt arról, ki kaphat közmunkát. Több helyről tudunk visszaélésekről a közmunkásokkal szemben, az Átlátszó videójában pedig olyan településről is láthatunk felvételt, ahol a közmunkások nyíltan szavaznak a település vezetői előtt.
A közmunka jelenlegi állapotában csupán egy feudális rendszert épít ki, ahol éhbérért, a továbblépés lehetősége nélkül dolgoztatott legszegényebbek ki vannak szolgáltatva a feletteseiknek. Ahelyett, hogy kitörési lehetőséget nyújtana, a közmunka gyakorlatilag fogva tartja célcsoportját egy létminimumot alig megközelítő anyagi helyzetben. Felzárkóztatás és képessé tétel helyett állandó szegénységbe béklyózza az embereket.
A Fidesz rendszere, a munkaalapú társadalom alapvetően nem csak hozzáállása miatt káros, amely lenézi, és megveti az elesetteket és a szegényeket, hanem hosszú távú hatásai miatt is. Az oktatásban a szakképzések átalakításával, a gimnáziumok számának csökkentésével egy olyan folyamatot állít elő, ami elzárja a kitörési lehetőséget a rosszabbul élő állampolgárok elől. Ezzel konzerválja a szegénységet, és komplett társadalmi csoportokban örökíti tovább a szegénységből fakadó negatív folyamatokat.
Láthatólag a rendszer nem akar, és nem is tud mit kezdeni a szegénységgel, így a probléma elfojtását és szinten tartását jelöli ki válaszként. Csakhogy ez a válasz hosszú távon olyan problémákat fog jelenteni az országnak, amelyeket sokkal több idő és pénz lesz kezelni, mint amennyibe most kerül létrehozni.
Ha ezt a költségvetést így fogadják el, a következő években egyre nőni fognak Magyarországon a szociális feszültségek, és a szegénység egy új, a Horthy-rendszer 3 millió koldusára emlékeztető rétege jöhet létre Magyarországon, ami hosszú távon sokkal több terhet jelent az így is megterhelt középosztály számára, mint jelenleg.
Forrás:birkakvagytok.hu
Tovább a cikkre »