Szlovákia is bekeményítene határügyben

Szlovákia is bekeményítene határügyben

Tizenkét uniós ország, köztük Szlovákia is szigorítani kívánja a migránsokkal szembeni határintézkedéseket. A tizenkét uniós tagország csütörtökön felszólította az Európai Bizottságot, hogy szigorítsa a migránsokkal szembeni határintézkedéseket, a felhívás az EU belügyminisztereinek csütörtöki luxemburgi találkozóján született. A felhívást Szlovákia nevében Roman Mikulec belügyminiszter írta alá.

A Politico hetilap rámutatott, hogy a felhívás még azelőtt született, hogy megkezdődtek volna a viták a Schengeni Határellenőrzési Kódex reformjáról, amely az Unión belüli közös utazási teret szabályozza. A felhívásban, amelyet Bulgária, Ciprus, a Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Görögország, Litvánia, Lettország, Magyarország, Lengyelország, Ausztria és Szlovákia képviselői írtak alá, az áll, hogy Európának az új realitásokhoz, pl. az „illegális migráció eszköziesítéséhez” kell igazítania a meglévő migrációs jogi keretét.

Az EU külső határain a közelmúltban történt fejlemények azt sugallják, hogy az uniónak a meglévő jogi keretet az új valósághoz kell igazítania, ami lehetővé teszi, hogy megfelelően kezeljük az illegális migráció politikai célokra való felhasználására irányuló kísérleteket és más hibrid veszélyeket.

Az Uniónak fel kell készülnie a lehetséges hasonló kihívásokra a jövőben” – áll a közös felhívásban.

A hetilap arra is felhívta a figyelmet, hogy a felhívás ugyan nem tartalmazza az „visszatérítés” kifejezést, vagyis a migránsok kényszerű visszatérítését azokba az országokba, ahonnan az unió területére érkeztek, egyes diplomaták szerint ez azonban kísérlet „az visszatérítés legalizálására”.

Hírdetés

A schengeni térség integritásának és normális működésének biztosítása érdekében minden külső határunkat maximális biztonsággal kell védeni. A migrációs és menekültügyi politikáinknak pedig ellenállónak kell lennie a visszaélésekkel szemben”

– áll a felhívásban. A 12 tagállam belügyminiszterei „garanciákat kértek az uniós jogban” az Európai Bizottságtól, amelyek lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy gyorsan és megfelelőképpen lépjenek fel az új veszélyekkel szemben nemzetbiztonságuk és az EU biztonságának védelme érdekében. Rámutattak arra, hogy jelenleg a határőrizet nem akadályozza meg a harmadik országbeli állampolgárokat abban, hogy illegálisan próbálják átlépni a határátkelőhelyeket, ezért hasznos lenne ezt a felügyeletet megelőző intézkedésekkel kiegészíteni.

Ezeknek a garanciáknak biztosítaniuk kell az Európai Unió külső határainak erős védelmét, és hatékony intézkedéseket kell hozniuk az illegális határátlépések megelőzésére”

– áll a dokumentumban. A közös felhívás aláírói rámutattak, hogy a Schengeni Határellenőrzési Kódex nem írja elő fizikai korlátok megépítését az EU külső határainak védelmére. Véleményük szerint a fizikai akadály „hatékony határvédelmi intézkedés” lehet, amely az Unió érdekeit szolgálja, nemcsak azokat a tagállamokat, amelyek a migránsok első belépési országai.

Ezt a törvényes intézkedést kiemelten és megfelelően kellene finanszírozni az Unió költségvetéséből. Ennek vonatkoznia kellene a demarkációs vonalra is Ciprus esetében, amely nem képezi az EU külső határát”

– áll a közös felhívásban.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »