Szlovákia, az ukrán nép nagy barátja fegyverek gyártására alkalmas eszközöket szállíthatott Oroszországba

Szlovákia, az ukrán nép nagy barátja fegyverek gyártására alkalmas eszközöket szállíthatott Oroszországba

Ha röviden akarjuk jellemezni Szlovákia magatartását ebben a jelenlegi helyzetben, azt a legkifejezőbben két szólásunk összeházasításával tehetjük meg: pápább akar lenni a pápánál, miközben vizet prédikál és bort iszik.

A jelenlegi szlovák kormány ugyanis hihetetlen buzgalommal védelmezi és helyesli az Oroszország elleni szankciókat, Heger kormányfő nem győzi bizonygatni, hogy márpedig azok igenis működnek, ezért szilárdan ki kell tartani mellettük és további lehetőségeket kell keresni a fokozásukra.

Másrészt arra buzdít, hogy Szlovákia továbbra is tegyen meg mindent, ami csak az erejéből telik (sőt, azon túl is), hogy Ukrajna győztesen kerüljön ki ebből a háborúból, Oroszország pedig legyőzöttként. Mindezt annyira elvakultan, hogy időközben lassan már a béke óhajtása is orosz propagandává lesz ebben az országban és nemkívánatossá válik minden, ami orosz, legyen az klasszikus irodalom, zene, képzőművészet, vagy más vitathatatlan érték.

Nos, annál kínosabb, hogy ebben a mintaországban a csillogóra fényesített felszín alatt azért vannak zavarosabb dolgok is. Mint ahogy a Denník N által megszerzett információkból kiderült,

Elsősorban gumialkatrészek gyártására alkalmas gépekről, csapágyakról, sőt, egész motorokról van szó. Amennyiben bebizonyosodik, hogy az említett eszközöket valóban felhasználta az orosz hadsereg, az az oly buzgón helyeselt európai uniós szankciók megszegését is jelentheti.

Hírdetés

Konkrét példaként hozták fel az oroszok által október végén, az odesszai kikötő közelében bevetett harci drónt. Miután lezuhant, s az ukránok megvizsgálták, kiderült, hogy iráni gyártmányú drónról van szó, Rotax 912-es motorral. Ezeket az alkatrészeket az osztrák székhelyű Rotax vállalat gyártja, amely azonban cáfolta, hogy motorokat szállított volna Iránba. A szlovák vámhatóság viszont április végén, két hónappal a háború kirobbanása után engedélyezte, hogy egy privigyei székhelyű cég ilyen motorokat exportáljon Iránba, a dokumentumok alapján civil repülőgépekhez.

Magyarázat persze mindenre van, természetesen erre is. A vámhivatal szerint ha egy áru nem szerepel az unió szankciós listáján, nincs rajta címzett és nem tartozik az úgynevezett kettős felhasználású (olyan termékek, amelyek polgári és katonai célra egyaránt használhatók) áruk közé, azt kötelesek átengedni a határon. Annak megállapítása pedig, hogy milyen áruk használhatók fel katonai célokra, a gazdasági minisztérium hatáskörébe tartozik. A Denník N által közzétett listán pedig olyan eszközök szerepelnek, amelyek nincsenek a kettős felhasználású áruk között, közölte a vámhivatal.

A gazdasági minisztérium erre azt közölte, nem volt tudomása az említett áruk kiviteléről, így nem is adhattak ki semmiféle engedélyt. Ugyanezt állítja a külügyminisztérium is, mondván, ők csak akkor vizsgálják bizonyos áruk kivitelét, ha azt a gazdasági tárca kérvényezi.

A kör tehát bezárult, Eduard Heger szerint vizsgálatot indítanak az ügyben, de sietett leszögezni, hogy a szankciókat biztosan nem akarják megszegni, és bízik benne, hogy eddig sem sértették meg. Ja és természetesen hangsúlyozta, Szlovákia továbbra is minden erejével támogatni fogja Ukrajnát…

(NZS/Felvidék.ma/Denník N)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »