Múlt héten a Magyar Villamos Művek ajánlatot tett a "közép-szlovákiai" energiaszolgáltató (SSE) részvényeinek 49%-ára. Richard Sulík gazdasági miniszter a kormány mai ülése előtt rövid sajtótájékoztatót tartott. Ezen nem csak arról beszélt, hogy az SaS miniszterei nem fogják csípőből támogatni a kormány járványellenes szigorításait, ha azoknak nem látják értelmét, hanem azt is kijelentette: nem fogja támogatni az SSE eladását a magyar állami tulajdonban lévő MVM-nek.
A tárcavezető szerint erre két oka is van. Egyrészt nem látja értelmét annak, hogy egyik állam kezéből a másikéba kerüljön a vállalat. (Itt Sulík annyiban csúsztat, hogy az MVM az SSE részvényeinek azon 49%-át vásárolná meg, amelyek egy cseh tőkealap tulajdonában vannak, nem a szlovák állam részesedését.)
A miniszter ehhez még hozzátette, egyébként sem tetszik neki az utóbbi időben a magyar fél "kül"politikája.
Az MVM és a cseh EPH tőkealap közti üzletet a szlovák államnak nem kell jóváhagynia, de az elemzők szerint igen valószínűtlen, hogy a tulajdonosok szembemennének a szlovák állammal abban az esetben, ha az kifogást emel a tranzakció ellen.
Mit lehet tudni az SSE-ről? A Stredoslovenská energetika az ország második legnagyobb energiaszolgáltatója a ZSE után, mintegy 700 ezer (vállalati és lakossági) fogyasztót látnak el nap mint nap. Bár a vállalat 51%-a állami kézben van, a menedzseri feladatokat azonban magánbefektetők látják el, a vállalat részvényeinek eladását gyakorlatilag a szlovák államnak is jóvá kell hagynia. Az SSE három megyében van jelen, Besztercebánya, Zsolna és részben Trencsén megye lakosságát is ők látják el. A vállalat 49%-a korábban egy francia befektetőcsoport tulajdonában volt, tőlük került a cseh holdinghoz még 2013-ban 400 millió euróért, írja a ma7.sk.
Korábban írtuk: Ennyi volt a nagy külhoni földvásárlás: "szlovák barátaink" első pisszenésére a kormány visszavonulót fújt
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »